Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Budoucnost zemědělství je v dronech! Hlídají zavlažování i zdraví rostlin

Budoucnost zemědělství je v dronech! Hlídají zavlažování i zdraví rostlin
Zdroj: Huawei
technologie v zemědělství

Mnoha výzvám čelí v posledních letech obor zemědělství. Na pomoc se mu vydává moderní technologie, konkrétně drony s podporou umělé inteligence. Pilotní projekt v hornorakouském vinařství Nussböckgut započal ve spolupráci se společnostmi Dronetech a Huawei již loni, nyní se posouvá do další fáze.

A jak že spolupráce zemědělství a technologií funguje v praxi? Rakouská vinice se samozřejmě spoléhá na klasický personál, navíc ale také na koordinovanou letku dronů. Ta pomocí umělé inteligence dovede vyhodnotit, kdy a kde je nutné více zavlažovat či nasadit pesticidy. Podklady v reálném čase na základě dat z dronů mohou vinaři okamžitě využít a reagovat na ně.

Drony jsou navíc vybaveny speciálními RGB senzory s vysokým rozlišením, díky nimž lze získat informace také o celkovém stavu pole, třeba i mezerách ve výsadbě, speciální multispektrální senzor zase dovede vyhodnotit celkové zdraví jednotlivých rostlin.

„Projekt společností Huawei a Dronetech využívající drony pro případy pěstování chřestu a vinné révy je prvním svého druhu v Rakousku, chceme zde analyzovat růst rostlin pomocí rozpoznávání obrazu v reálném čase a tím zvýšit sklizeň, produkci i kvalitu produktů,“ vysvětluje Andreas Reichhardt z rakouského ministerstva zemědělství, regionů a turismu.

Méně pesticidů a uspořená voda

Budoucnost zemědělství je v dronech! Hlídají zavlažování i zdraví rostlin


„V zemědělství čelíme v dnešní době mnoha výzvám. Zemědělství je velmi náročné na pracovní sílu, je těžké sehnat kvalifikované pracovníky a je důležité zacházet s rostlinami co nejšetrněji s ohledem na životní prostředí,“ popisuje jeden z problémů vinařka z Nussböckgut Beatrix Velechovská.

Poznamenává, že využití dronů výrazně snižuje množství použitých pesticidů a dalších chemikálií a zároveň podporuje efektivní nakládáni s vodními zdroji, díky čemuž šetří nejen životní prostředí, ale i finanční prostředky.

„Drony s podporou umělé inteligence jsou důležitým krokem na cestě k udržitelnému zemědělství. Společně s Huawei jsme vyvinuli řešení, které dokáže nejen masivně omezit používání pesticidů a hnojiv, ale také zvýšit efektivitu zemědělství a snížit náklady na pracovní sílu. To nám pomáhá stát se udržitelnější v rámci potravinového řetězce,“ doplňuje David Hopf, generální ředitel společnosti Dronetech.

Hlavním bodem je 5G

Budoucnost zemědělství je v dronech! Hlídají zavlažování i zdraví rostlin


Nyní začíná druhá fáze projektu Digital Sky“, která se má zaměřit na vývoj konceptu sdílené ekonomiky pro služby dronů, tak aby je mohli využít vedle zemědělců třeba i obce, podniky, ale i soukromé osoby, a to k nejrůznějším záměrům. Pro představu třeba od inspekce solárních panelů, řízení dopravy až třeba po detekci závad elektrického vedení.

„Nyní, když se technologie dronů ve spolupráci s Huawei ve vinařství Nussböckgut zajela, vyvíjíme v této druhé fázi službu pro sdílení dronů,“ vysvětluje Felix Müller, provozní ředitel společnosti Dronetech.

„Technologie 5G byla vyvinuta pro tři hlavní oblasti aplikace: využití širokopásmových služeb, nízkou latenci a pro připojení milionů zařízení. S využitím dronů v kombinaci s AI a 5G lze mnoho procesů, které jsou náročné na zdroje – například údržbu či opravy – řešit efektivněji,“ vysvětluje Erich Manzer, zástupce generálního ředitele Huawei Austria.

Před plánem nasadit technologie na zmíněnou „práci“ však stojí výzva. A to síťové pokrytí, které je primárně koncipované pro koncové uživatele na zemi či v budovách. Drony se však pohybují i několik desítek metrů nad zemí a připojení je proto třeba optimalizovat. „Chceme využít příležitostí digitální transformace, což vyžaduje optimální infrastrukturu. Právě proto je naším hlavním bodem 5G,“ dodává Andreas Reichhardt.

Další články

Nejnovější kauzy