Buďte znovu dětmi! Oslavte Mezinárodní den hraní s kostkami LEGO®
V rodinách našich redaktorů bylo v posledních dnech veselo. Děti a rodiče společně skládali stavebnice LEGO! Proč? Protože tento týden se slaví Mezinárodní den hraní! Tak si pojďme hrát! V našem videu vám postupně odkryjeme, co se povedlo složit.
Dnešní rodiče si určitě pamatují na každou krabici LEGO, kterou dostali, protože to byla ohromná vzácnost! Pro současné děti jsou sice stavebnice LEGO samozřejmou součástí jejich dětství, ale stejně je každá nová krabice nadchne.
Kostky LEGO jsou v Česku doma
Jenže rodiče jako by zapomněli, jakou radost prožívali při stavění každé nové stavebnice. Alespoň to tak vypadá podle mezinárodní studie na téma společného hraní, kterou nechala společnosti LEGO Group pod názvem Hravost je tvá superschopnost provést. Data se pochopitelně sbírala i v Česku.
Ona má totiž naše země k legendární barevné stavebnici velmi blízko, víte proč? Tátou stavebnice LEGO byl truhlář Ole Kirk Christiansen, který je před devadesáti lety stvořil. Nejdřív byly kostičky dřevěné, až potom je začal vyrábět z plastu. A jak vznikl název LEGO? Spojením slov leg godt – hraj si dobře.
A vztah stavebnic LEGO a Česka? K milionům dětí (a možná i dospělým) míří kostičky už více než dvacet let ze středočeského Kladna, kde našla domov továrna, ve které se stavebnice balí do krabic a dekorují, a která prý svojí rozlohou trojnásobně převyšuje Václavské náměstí!
Rodiče, polepšete se!
Ale zpět ke zmiňovanému průzkumu, který tedy pro české rodiče nevychází úplně dobře. Zatímco děti staví kostky LEGO stejně rády jako generace před nimi, maminky a tátové jako by vážně zapomněli, jaký to byl pocit najít třeba pod stromečkem krabici zbrusu novou krabici LEGO a hned se na něj vrhnout.
Co si jinak myslet o tom, že dnešní děti mají čas na hraní jen sedm hodin týdně, to jsou 2 %, zatímco jejich rodiče věnují 26, ano opravdu 26 hodin týdně svému mobilnímu telefonu!
Přitom paradoxně celých 95 % rodičů přiznává, že hraní si dělá šťastnější celou rodinu, buduje silnější rodinné vazby a zlepšuje pohodu. Největší překážkou je podle dospěláků dlouhá pracovní doba a domácí práce. Tak rodiče! Hoďte úklid za hlavu a sestavte to, co vám a dětem udělá největší radost!
Změňme pohled na hru
Zajímavý je i údaj, podle něhož 45 % českých rodičů raději vidí dítě při volnočasové aktivitě zaměřené na výsledek než při hře podle vlastních představ. A to je prostě škoda.
„Pokud si neuvědomíme, že věnovat každý den čas hře je pro blaho dítěte a jeho budoucí úspěch, budeme mít generaci mladých dospělých, kterým budou chybět důležité dovednosti. Cílem této kampaně je změnit pohled dospělých na hru a její četné přínosy a povzbudit je, aby jí ve svém rodinném životě přisoudili jiné priority. Měla by být stejně důležitá jako čtení pohádky před spaním nebo pomoc při správném stravování, které posiluje jejich zdraví,“ říká Alero Akuya, viceprezident pro rozvoj značky LEGO Group.
Co sestavíte vy?
A to, že by si děti měly víc hrát, potvrzují i odborníci na slovo vzatí. „Je nesmírně cenné, že se děti účastní všech aktivit, které jim poskytují všestranné vzdělání a dovednosti, ale hra nabízí dětem něco opravdu zvláštního. Prostřednictvím hry si děti rozvíjejí základní dovednosti, které posilují všechny ostatní oblasti jejich vývoje, učení a růstu. Pokud má dítě dostatek času na hru, může si rozvíjet dovednosti včetně kreativity, sebedůvěry, řešení problémů a komunikace, které mu v pozdějším životě pomohou plně rozvinout svůj potenciál,“ podotýká Dr. Paul Ramchandani, profesor hry na Cambridgeské univerzitě!
Tak co, poznali jste podle nápovědy, co naše redaktorka se svým synem sestavila? Nápověda zní: na stavbu modelu byla použita stavebnice z řady LEGO® Technic, konkrétně model ze stáje Chevrolet! Už tušíte, že jde o nejrychlejší a nejsilnější model této automobilky? Ano, je to LEGO® Technic™ Chevrolet Corvette ZR1! A jakou stavebnici si doma vyberete vy?