Byl jsem popíračem, britská mutace mi ale otevřela oči, říká primář Straka
Sokolovská nemocnice patřila na přelomu roku mezi ty, které kvůli náporu pacientů s koronavirem praskaly ve švech. Podle primáře tamní interny Martina Straky už jsou v Sokolově z nejhoršího venku, zároveň se ale obává další vlny, která podle něj přijde s novými mutacemi. "Experti, kteří se tomu věnují, se nejvíc bojí, že některá z těch mutací, teď konkrétně brazilská, dokáže prorazit očkování. Je to vidět i na firmách, které už na nových vakcínách pracují," říká lékař v rozhovoru pro iRozhlas.
Straka ale i tak doufá, že na další vlnu nedojde. "Kdyby se to nestalo, tak jsme z toho podle mě venku. Už se nestane nic tak dramatického, možná přijde nějaká menší vlna, jako sezonní chřipky. Ale díky očkování lidé nebudou umírat. Teď bude léto, vir zmizí jako vloni a doufám, že se během dubna, května a června dostaneme zhruba na padesát procent proočkovanosti," věří Straka.
Babišova vláda situaci nezvládla
Ačkoliv v současnosti patří mezi nejvýraznější osobnosti, které mluví o hrůzách z první linie, minulý rok na jaře patřil k popíračům. To se ale změnilo v lednu, kdy Česko zasáhla britská mutace. "Jako republika jsme podle mě ten podzim zvládli relativně v pohodě. Zlomila to britská mutace, která se strašně začala šířit a její smrtnost byla výrazně vyšší. Bylo to o dost horší než u lidí s původním koronavirem," vysvětluje primář v rozhovoru a dodává, že pokud by svým svědectvím mohl změnit pohled na koronavirus alespoň jednoho člověka, tak to má smysl.
Straka zároveň patří mezi nejhlasitější kritiky vlády, kterou opakovaně označuje za viníka nezvládnuté epidemie v Česku. Sám primář pak v rozhovoru pro iRozhlas přiznává, že v republice aktuálně není šťastný. "Nemám důvod si vážit našeho premiéra Andreje Babiše kvůli tomu, jak jeho vláda celou situaci nezvládla. Řada lidí utekla. Naštěstí se do toho teď zapojil epidemiolog Petr Smejkal a nějaké slovo má i iniciativa Sníh. To jsou největší kapacity. Já jsem proti nim jen dělník medicíny, který může říct, že mají pravdu," vysvětluje lékař.
Podle sokolovského primáře by jiná vláda situaci nejspíš zvládla líp a jako příklad uvádí Německo, kde tamní politici poslouchají odborníky. "V Kochově institutu vyhodnocují kromě zdravotních i další rizika," poukazuje Straka. V Česku se ale podle něj nic takového nedělo. "Je potřeba poslouchat specialisty. Premiér to ale má tak, že neposlouchá nikoho a žije v tom, že má pravdu a firmu odtáhne. Stát ale není firma. Hrozné na tom je, že jsme na tom špatně ekonomicky i zdravotně. Je to taková česká cesta," dodává Straka.