Byl to machr: Kolegové Bernatský a Záruba vzpomínají na nedostižného Otu Černého
Dlouholetá kolegyně z redakce sportu a moderátorka Ivana Chvátalová Bednaříková vzpomíná: "Ota uměl být přísný, ale byl velmi spravedlivý a nikdy to nemyslel zle. Uměl vynadat úplně každému, když si to zasloužil a bylo mu jedno, jestli je to jeho podřízený nebo ředitel. Vždycky bojoval za naši redakci a miloval sport. Do poslední chvíle intenzivně spolupracoval s redakcí ČT, před covidem jezdil každý den z Kladna do práce a byl na každé poradě. Myslím, že mu hrozně ublížila tahle doba, kdy nemohl jako externista jezdit do televize. Pravidelně nám posílal hodnocení. Byl to machr, bude nám moc chybět."
Moderátor sportovních zpráv Vojtěch Bernatský "Odešla silná a nezaměnitelná osobnost plná energie, pro kterou nebylo nic nemožné. Odešel férový chlap a velký šéf. Jeho 'Bylo to blbý', bylo pro nás tím největším oceněním. A především, odešel kamarád, který nám bude moc chybět. Už navždy si budu pamatovat jeho legendární hesla, jako že reportáži musí rozumět i bába Dymáková z Horní Dolní."
Sportovní komentátor Michal Dusík: "Bez Oty Černého byl nebyl televizní sport tam, kde je teď. Na něj se bude vždycky vzpomínat s lehkým úsměvem na tváři. Největší pochvala, kterou mohl člověk od Oty dostat zněla: 'Bylo to blbý jako vždycky', protože on vždycky říkal, že správný otec hladí své děti pouze ve spánku. Říkal, že tady není od toho, aby nás chválil a také říkal, že vyznává metodu cukru a biče, ale spíše biče. Byl to člověk, který svou práci miloval a byl hrdý na Českou televizi. Byl to velký profík."
Sportovní komentátor Robert Záruba "Ota Černý byl elegán a byl mimořádně košatá osobnost. Dalo by se o něm vyprávět hodně dlouho. Vždycky říkal, že Česká televize je nóbl televize v kravatě a říkal to v souvislosti s hokejem, kdy jsme jako první začali na zimní stadióny nosit obleky. Předtím komentátoři seděli na stadionech v bundách, ale my jsme tomu s Otou dali eleganci. Byl pověstný svou bezprostředností a docela rád používal vulgarismy, ovšem vždy s ironií a noblesou."
Otakar Černý byl uznávaný český publicista a moderátor. V České televizi byl ikonou sportovní redakce, podílel se na vzniku sportovního kanálu ČT sport a pro české publikum objevil biatlon. Pověstná je historka, kdy v podstatě náhodou objevil a představil Jaromíra Jágra coby úspěšného juniorského hráče z Kladna.
Vystudoval Pedagogickou fakultu UK, předměty fyzika a matematika vyučoval dvacet let v Kladně. V roce 1969 nastoupil jako externista do tehdejší Československé televize. Externě působil zejména kvůli své politické orientaci, neboť během své základní vojenské služby podepsal rezoluci pro podporu Alexandra Dubčeka a proti vstupu spojeneckých vojsk. Odmítal vstoupit do KSČ. Jeho maminka měla v Kladně oděvní salon, kde se vyráběly klobouky. V roce 1950 jí obchod komunisté znárodnili a sebrali. V letech 1980-1997 moderoval politické televizní debaty. V roce 2000 byl z televize v souvislosti se změnou generálního ředitele vyhozen, což považoval za velkou křivdu. Následně působil dva roky jako tiskový mluvčí ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. V roce 2002 se vrátil do ČT jako šéfredaktor sportovní redakce a podílel se na vzniku samostatného sportovního kanálu ČT sport. Otakar Černý moderoval také velmi populární sportovní diskuzi „Na slovíčko“. V roce 2013 odešel do důchodu, ovšem v redakci sportu působil dál. Legendární se stala jeho klasická otázka "A co na to občan?"