Často myslím na smrt, přiznal Tomáš Klus. A proč mluví o depresích
Tomáš Klus (35) je už roky jedním z nejpopulárnějších zpěváků v Česku a jeho tvorba dál rozkvétá. Přesto redakci eXtra.cz přiznal, že má každý den pocit, že už dosáhl svého vrcholu, také promluvil o krizi středního věku a smrti, na kterou velmi často pomýšlí. „Může to znít depresivně, ale čím více myslíte na smrt, tím s větší radostí žijete," hlásí.
Zpěvák Tomáš Klus patří mezi nejpopulárnější umělce v Česku, jeho hvězda stále neklesá, naopak jeho fanouškovská základna míří nahoru. Přesto se pro redakci eXtra.cz přiznal, že často zažívá pocity, kdy přemítá nad svým pomyslným vrcholem kariéry, ale také smrtí.
„Každý den si říkám, že jsem už dosáhl vrcholu, ale učím se tím. Snažím se i v rámci své duchovní praxe si každý den připomínat pomíjivost, což znamená smrt. Může to znít depresivně, ale čím více myslíte na smrt, tím s větší radostí žijete. Stejně tak je to s touto popularitou, když si každý den uvědomujeme, že to bude jenom horší, tak si pak uvědomuji tu možnost a štěstí, které mám, ten dar, který jsem dostal," říká Klus se slovy, že popularitu využívá jako prostředek, kterým přináší lidem radost.
„Já se primárně snažím přinášet lidem do života radost. Ten pocit, když jenom někam přijdu a udělám člověku radost jenom tím, že mě vidí, je k nezaplacení. Někoho ale taky můžu pěkně naštvat, ale s tím se nedá nic dělat," směje se. „Užívám si to díky tomu, že vím, že to může kdykoliv skončit," dodává.
Klus: Krize středního věku může potkat i mě
Tomáš Klus je jeden z tvůrců nového muzikálu Branický zázrak, libreto napsal oscarový režisér Jan Svěrák. Branický zázrak vypráví o písničkáři v krizi středního věku, který cítí, jak se vzdaluje své ženě a ubývá mu sil. Sám Tomáš Klus nám přiznal, že krizí středního věku by si mohl i ve svých pětatřiceti letech procházet on sám.
„Co to vlastně krize středního věku je? U každého je to způsobené něčím trošku jiným, konkrétně u role Pavla Krajíčka (45), kterým v pohodě můžu být i já. Je to zpěvák, který cítí, že už je za svým vrcholem a pomalu opadává a začíná si všímat i dalších věcí, které se mu ztrácí, což je jeho mládí. Když začnete pochybovat o sobě, tak se to začne promítat do okolí.
Je to krize středního věku, chlap začne pochybovat a tu jistotu hledat jinde, ale je to hloupost, protože ta největší jistota je po jeho boku. Bezdomovci pak jeho duši položí základní otázku, zda je šťastný člověk, který má všechno, nebo nemá nic," vypráví Klus o mystickém příběhu muzikálu, z něhož si mohou diváci mnohé odnést.
„Skrze tuhle otázku dojde ke katarzi, která poznamená nejen hlavního hrdinu, ale i člověka, který na muzikál přijde. Jan Svěrák na tuhle krizi středního věku možná nabízí i odpověď, což se v umění příliš nestává. Je to takový jemný návod a myslím si, že není na škodu," uzavřel.