Často zapomínáte? Tady je 5 snadných triků na posílení paměti
Marně přemýšlíte, co jste před chvílí chtěli kolegům říct, obtížně lovíte v paměti telefonní čísla přátel, nedokážete se bez GPS zorientovat v krajině? Udělejte takovým situacím přítrž. Je to snadnější, než se zdá. Máme pro vás 5 snadných tipů, jak posílit paměť.
1. Udržujte si dobrou fyzickou kondici
Máte pocit, že sport a paměť spolu nesouvisí? Omyl. Pokud se aktivně věnujete cvičení, okysličujete krev. Životodárná tekutina zásobuje mozek, který je pak rychleji připraven plnit svoje úkoly. Zkrátka a jednoduše těm, kteří se pravidelně hýbají, to daleko lépe pálí. Výzkumy prokázaly, že lidé sportující 3 dny v týdnu mají hippocampus (paměťové centrum v mozku) o něco větší než lenoši polehávající na gauči. Takže si vyberte nějakou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a sportu zdar!
2. Pravidelně a dobře spěte
Mozek potřebuje pořádný odpočinek, jinak nedokáže podat plný výkon. Během spánku se věnuje třídění informací a nedopřejete-li mu oddych, bude přepracovaný. Určitě to znáte sami z vlastních zkušeností. Stačí jedna probdělá noc a v práci druhý den nestojíte za nic. Nedokážete se soustředit, nevnímáte, co vám říkají kolegové, uděláte polovinu práce než obvykle. Proto je důležité věnovat pozornost spánkové hygieně. Choďte spát v pravidelnou dobu, nepijte před spaním alkohol a jezte nejpozději 2 hodiny před spaním. Spěte v dobře větrané chladnější místnosti, kde vás nebude rušit hluk ani světelný smog nebo elektronika. Nepomohou-li tato opatření, zkuste přírodního pomocníka pro dobrý spánek ašvagandu neboli vitánii snodárnou
3. Zkuste „negooglit“
Nešvarem moderní doby se stalo, že kdykoliv člověk něco neví, sáhne po chytrém telefonu. Stačí pár kliků a Google vám naservíruje odpověď na stříbrném podnose. Mozek ovšem leniví, protože ho nenamáháte. Kdysi jste ze sebe na požádání vychrlili telefonní čísla členů rodiny a nejbližších přátel, teď si stěží pamatujete svoje vlastní. Dříve jste se dokázali orientovat podle tištené mapy, teď bez GPS nedáte ani ránu. Marně přemýšlíte, jak se jmenoval známý herec, který hrál ve vašem oblíbeném filmu? Google vám to ale rychle prozradí. Zkuste pokaždé, když budete chtít sáhnout po digitální technice, nejdříve trochu potrápit vlastní hlavu.
4. Jezte chytré potraviny
Existují potraviny, které jsou opravdu chytré, umí podpořit činnost mozku a nervové soustavy. Především jde o potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, který je silným antioxidantem a pomáhá v boji proti stárnutí buněk. Máte-li nedostatek vitamínu C, projevuje se to i zhoršením kognitivních funkcí mozku včetně paměti. Vysoký obsah vitamínu C mají citrusové plody, ale také brokolice nebo špenát.
Doplňte svůj jídelníček také o potraviny s vysokým obsahem hořčíku a zinku. Hořčík pozitivně působí na nervy, zklidňuje, snižuje hladinu stresových hormonů. Zinek je nezastupitelným účastníkem přenosu informací v mozku. Hodně hořčíku najdete v mandlích, avokádu nebo černých fazolích, zinek se nalézá v houbách a dýňových semíncích. Vysoká koncentrace obou prvků je v kešu oříšcích či špenátu.
Důležité jsou i zdravé tuky, tedy potraviny s vysokým obsahem omega-3 nenasycených kyselin, třeba ryby jako tuňák nebo losos.
Mentální funkce, soustředění a paměť podporuje i houba hericium neboli korálovec ježatý
5. Věnujte se aktivnímu tréninku i odpočinku
Trénujte mozek různorodými aktivitami. Tohle jsou naše tipy:
• Učte se cizí jazyky
• Hrajte na hudební nástroje
• Luštěte křížovky a sudoku
• Dívejte se na televizní vědomostní soutěže a hledejte aktivně odpovědi společně se soutěžícími
• Nainstalujte si na telefon různé logické hry
Zároveň po určité době činnosti dopřejte mozku chvilku na zotavení. Věnujte se relaxaci, meditujte. Vyzkoušejte dechová cvičení nebo jógu.
Přejeme hodně zábavy při posilování paměti!