Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Celá akce byla nařízená z Kremlu, říká investigativec Grozev ke kauze Vrbětice

Výbuch muničního skladu ve Vrběticích.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
Kauza Vrbětice

Bulharský investigativní novinář Christo Grozev (51) se dlouhodobě věnuje odkrývání identit agentů ruské rozvědky GRU z jednotky 29155. V minulosti pracoval právě i na vrbětickém případu a nyní pro web Aktuálně.cz popsal dosud nezveřejněné informace a okolnosti výbuchu muničního skladu. 

Podle mě byla celá akce přímo nařízená z Kremlu, šokuje svou výpovědí investigativní novinář Christo Grozev v rozhovoru pro web Aktuálně.cz. Výbuch muničního skladu na podzim roku 2014 ve Vrběticích podle něj nebylo pouhou rutinní misí, ale byla politicky velmi důležitá. Nahrává tomu i fakt, že do Česka bylo vysláno osm členů (přičemž dva z nich pomáhali s logistikou - pozn. red.) ruské vojenské rozvědky GRU a jedním z nich byl i samotný velitel Andrej Averjanov.

Když investigativci analyzovali Averjanovovy telefonní záznamy, zjistili, že komunikuje přímo s Kremlem. Mluví třeba i s kanceláří ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Není jen vojenský velitel, ale i politická postava, dodává Grozev.

Došlo k explozím i v Bulharsku

Podle Grozeva je také skoro jisté, že jejich cílem bylo zabránit vývozu zbraní na Ukrajinu. Stejný tým se totiž o několik měsíců později vyskytl v Bulharsku, kde také došlo k explozím muničních skladů. Je jisté, že jejich cesta sem byla uskutečněna také z toho důvodu, že tu byla skladovaná zásilka zbraní bulharského podnikatele Emiliana Gebreva.

Grozev se domnívá, že ruští agenti zřejmě pomocí špionážní akce zjistili, že Gebrev dostal obnovené povolení k vývozu zbraní z tohoto konkrétního skladu v Česku do Bulharska“, doplňuje. Proti takovým tvrzením se ohrazuje Gebrevova firma EMCO, která tvrdí, že toto zboží rozhodně nebylo určené na reexport. Tyto informace potvrzují i dokumenty od firmy EMCO.

Jeden ze členů působil v Česku

V rozhovoru se také řešilo, jestli když se jednalo o špionážní akci, nenacházel se v Česku nějaký agent, který by mohl být potenciálně i český občan. Grozev doufá, že ne. Z toho, co zatím víme, pracuje tahle jednotka velmi skrytě, pokračuje Grozev.

Web Seznam Zprávy přišel v úterý s tím, že jeden ze členů jednotky 29155 působil v Česku s diplomatickým pasem. Údajně tu měl být do neděle, kdy bylo vyhoštěno 18 pracovníků z ruské ambasády. Grozev říká, že tuto informaci nyní prověřuje česká policie. Nemáme důkazy o tom, že dotyčný se členy jednotky někdy dřív komunikoval, nicméně nevylučuji možnost, že byl jejich domácím informátorem. Nemyslím ale, že by měl v té operaci aktivní roli. Ačkoliv je pravda, že je příslušníkem GRU, vysvětluje.

Bývalí agenti dostali místo ve vládě

Investigativní novinář Christo Grozev se spolu se serverem Bellingcat zaměřuje na jednotku 29155 už od roku 2016. Od té doby odkrýváme její členy jednoho po druhém. Mají různé identity a průběžně je mění,dodává. Už před rokem totiž zveřejnili informaci, že tato jednotka byla v Česku v době výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Oficiálně se to ale potvrdilo až tím, když policie objevila e-mail, v němž se psalo, že se na prohlídku do Vrbětic objednali dva agenti. Těmi byli konkrétně Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin.

Kromě těchto dvou jmen vypátrali i další totožnosti. Důležitou roli sehrál také Sergej Fedotov alias Denis Rergejev. Ten byl v Praze už v lednu a únoru roku 2014, společně s Jegorem Gordienkem alias Georgijem Gorškovem. Investigativec Grozev také uvedl, že plno z nich už u tajných služeb nepracuje, protože byli odkryti. „Potom, co jsme část z nich úplně odkryli, nemohli tuhle práci dělat dál. Tak dostali jiná pohodlná místečka, ve vládě,“ upřesnil Grozev.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy