Celebrity vyzývají k boji za záchranu Amazonie: Leo DiCaprio přispěl 5 miliony dolarů
Světové i české celebrity vyzývají prostřednictvím sociálních sítí své fanoušky k boji za záchranu amazonského pralesa. Bezpochyby dělají dobře, jelikož požáry deštného pralesa, který zaujímá asi třetinu Jižní Ameriky, lze pokládat za velkou mezinárodní katastrofu.
Americký herec Leonardo DiCaprio ukázal, že mu osud planety není lhostejný. Založil fond na záchranu deštného pralesa, do kterého vložil 5 milionů dolarů a vyzývá ostatní, aby i oni přispěli.
Stejně tak se zmiňuje o přírodní katasrofě fotbalista Cristiano Ronaldo "Amazonský prales produkuje více než 20% celkového kyslíku, za poslední tři týdny ale pouze hoří. Je to naše zodpovědnost zachránit naši planetu," píše na svém instagramovém účtu, kde ho sleduje 180 milionů fanoušků.
Výzvu k aktivitě a nabídku finanční pomoci Amazonii zveřejnil na svém Instagramu i pilot formule 1 Lewis Hamilton
K požáru amazonského pralesa se vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron "Náš dům hoří. Doslova," napsal na svém Twitteru.
Z českých celebrit bije na poplach například Tomáš Klus (33). Ten byl kritizován za to, že přikládá větší pozornost pralesu v Amazonii a přehlíží požáry na Sibiři, které ve stejnou dobu pustoší tamní přírodu. "Na Sibiři jde o cyklus, jímž tamní tajga prochází pravidelně a svým způsobem si prospívá. Oheň, který zde bují především při zemi, se dříve či později zastaví o nějaké vlhčí místo nebo vodní tok, kterých, a to je pravda, rapidně ubývá kvůli suchu. Amazonie je nepostradatelná a je v zájmu nás všech problém, na nějž sama tak hořce ukazuje, co nejdříve vyřešit, protože, přátelé, už to fakt hoří," uvedl na pravou míru známý muzikant.
Za Amazonii se veřejně "pomodlila" i zpěvačka Ewa Farna (26), která srovnala požáry v Amazonii s požárem katedrály Notre Dame. "Miluji Notre Dame z celého srdce, ale bez kyslíku nemůžeme žít," napsala v polštině na svůj Instragram. Zpěvačka chtěla zřejmě upozornit na fakt, že na hořící katedrálu se během rekordně krátkého času vybralo několik stovek milionů, zatímco do záchrany pralesa se nikdo moc nežene.
Brazilský národní ústav INPE minulý týden zveřejnil statistiky, podle kterých se počet požárů v Brazílii letos zvýšil oproti loňsku o 83 procent. Podle expertů stojí za větším výskytem požárů nejen sucho nebo klimatické změny, ale i ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy.
Brazilská vláda se k celé události staví poněkud zvláštně. Osočuje evropské státy z toho, že vyjadřují ekologické obavy kvůli Amazonii jen proto, aby toho mohly využít v obchodních restrikcích vůči jejich zemi. Postoj brazilské vlády k požárům vedla až v diplomatickou roztržku s Francií.