Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Černobyl 35 let poté: Katastrofa mohla být horší, ale lidé umírali 2 týdny v bolestech

Havárie Černobylu: 10 zajímavostí o největší jaderné katastrofě v dějinách
Zdroj: eXtra/Jiří Masojídek
Předchozí Další
ŽIL, BYL, ČERNOBYL

Od výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu dnes uplynulo 35 let. I když bylo o této tragédii napsáno velmi mnoho článků, vybrali jsme pro vás 10 zajímavostí, které jste možná nevěděli. 

Zatloukat, zatloukat, zatloukat

První, kdo na výbuch jaderné elektrárny přišli, byli Švédové. Tamní pracovníci jaderné elektrárny totiž naměřili nebývalé hodnoty radioaktivního záření. Komunistický aparát Sovětského svazu výbuch tutlal, jak se dalo, a trvalo několik dnů, než Švédové zachytili záření. Utajování výbuchů má v Rusku dlouhou tradici, která trvá dodnes.

Návštěvy Černobylu

​Oblast Černobylu v současnosti funguje jako turistická atrakce. Po odvysílání minisérie HBO Černobyl zaznamenaly cestovní agentury 40% nárůst zájmu o výlety do této oblasti.

Pohřben pod betonem

Hasič Vasilij Ignatěnko byl jedním z prvních, kdo odstraňoval následky výbuchu. Dostal takovou dávku ozáření, že poté dva týdny umíral ve strašlivých bolestech a vykašlával své vnitřní orgány. Jeho tělo muselo být pohřbeno pod ochranným krytem ze zinku a betonu.

Potraty kvůli radiofobii

Podle propočtů bylo v letech po výbuchu provedeno mezi 100 - 200 000 potraty v důsledku radiofobie. Mnoho lékařů ve východní Evropě a Sovětském svazu totiž radilo ženám, aby raději šly na potrat, než riskovaly nošení defektního plodu. Riziko vystavení ozáření bylo přitom naprosto minimální a nezpůsobilo by žádné problémy.

Černobylská jaderná elektrárna fungovala až do roku 2000

Teprve 14 let po havárii někomu přišlo jako dobrý nápad elektrárnu uzavřít. Zaměstnanci ovšem nedostávali příplatky za riskování životů.

Mohlo to být 10x horší

Abychom všechno neviděli tak černě, mohlo to být daleko horší. Po výbuchu totiž reaktor zaplavila radioaktivní tekutina. Panovaly obavy, že pokud by se materiál smísil s vodou a vybuchl, severní Ukrajina by byla neobyvatelná více než 100 let. Tři muži v neoprenech a s vynechávající lampou šli vodu odčerpat, čímž zachránili tisíce lidských životů. Jejich památce je věnována plaketa na továrně.

Zvýšený výskyt rakoviny

​V prvních pěti letech od výbuchu se zvýšil výskyt rakoviny u dětí z oblasti Černobylu o 90 %. Oproti tomu u dospělých to bylo o pouhých 5 %.

Medvědi a vlci vládnou Černobylu

V oblasti Černobylu a jeho okolí momentálně žijí všechna možná zvířata. Hnědí medvědi, vlci, rysové, bizoni, jeleni, losi, bobři, lišky, divočáci, psíci mývalovití a více než 200 druhů ptáků spokojeně koexistují v místě největší jaderné katastrofy v historii. Celkově dnes žije v této oblasti mnohem více vlků a medvědů, než lidí.

Adoptujte si černobylské štěně

Stovky štěnat - potomci psů, které museli původní obyvatelé nechat na místě - se stále prohánějí ulicemi Pripjati, opuštěného města v těsné blízkosti katastrofy. Až do roku 2018 bylo nelegální adoptovat štěně z této oblasti, pochopitelně kvůli obavám z ozáření. Od té doby jsou ale všichni neradioaktivní psi určeni k adopci. Psi jsou odchyceni, vykastrováni a naočkováni, a poté putují k adopci.

Přestěhovat se do Černobylu bude bezpečné až za 20 000 let

Je skoro jisté, že toho se nikdo z nás nedožije. Můžete to pochopitelně risknout, ale bohužel nikde v okolí nejsou školky, funkční obchody nebo tekoucí voda.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy