Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Černobyl aktuálně: Radiace v okolí elektrárny je stále riziková, pustina žije jen turismem

Černobyl aktuálně: Radiace v okolí elektrárny je stále riziková, pustina žije jen turismem
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Dalších 19 fotografií
RADIACE
V brzkých ranních hodinách 26. dubna roku 1986 došlo k historicky nejzávažnější jaderné nehodě v dějinách atomového průmyslu. Tím byl výbuch reaktoru 4. bloku jaderné elektrárny v Černobylu. Dodnes je místo neobydlené. Místo se dá nazývat městem duchů. Jen některé komerční subjekty pořádají do stále radiací zamořené oblasti výlety. Získali jsme aktuální snímky z místa, kde se neštěstí stalo a dodnes má na okolní život dopad.

Z oblasti, kde se zkáza stala, je už řadu let turistický hit Ukrajiny. Okolí černobylské jaderné elektrárny přitahuje cestovatele od chvíle, kdy bylo možné do zóny, která je označená, vstoupit. Její lákavost se ale v čase mění. Navíc nedávno zakryl blok reaktoru nový sarkofág. I přesto v jeho okolí naměříte radiaci.

Podle Filipa Balvína, který redakci eXtra.cz poskytl aktuální snímky a s jednou cestovní kanceláří, která výlet zajišťuje za 125 eur na osobu (v přepočtu 3250 korun - pozn. red.), jde o místo, kde se musíte držet určitých pravidel. Okolí stezky, po které vás průvodce vezme, lemují žluté cedule s ikonou radioaktivity. "Za ty žluté cedule se nesmí. U červeného lesa se nesmí výletník ani zastavit. Když zastaví u silnice, tak se doporučuje stát na nové silnici a nechodit na trávu. Vše kvůli radioaktivitě. Jsou tři stanoviště. U prvního dostanete dozimetr, který měří zamoření. Když se vracíte, tak u každého stanoviště procházíte takovým scannerem měřícím radioaktivitu," řekl nám náš zdroj, který na určitých místech měřil i radiaci.

"Riziková hladina pro člověka je 0,5 rentgenu za hodinu. V lokalitách, kde je přístup, je od 0,2-1,5. Nejvíc jsem naměřil u řeky, kam se slévá voda z elektrárny. Tam bylo 37. U červeného lesa, když jsme jeli autem a nezastavovali, tak na očištěné silnici bylo 11 rentgenů za hodinu. U nového sarkofágu za hranicí, kam se může, bylo 7,4 rentgenu za hodinu," upřesnil Balvín.

Aktuálně k místu přitahuje pozornost mimořádně dobře hodnocený seriál Černobyl z produkce HBO, který byl nedávno odvysílán. Podle Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, se celkový počet lidí, kteří v důsledku havárie zemřeli nebo v budoucnosti mohou zemřít (z celkově postižených 500 tisíc), odhaduje na 4 tisíce.

Sovětští úředníci zahájili evakuaci obyvatel z oblasti Černobylu 36 hodin po havárii. V období 1986–2000 došlo v okolí Černobylu k přesídlení více než 350 000 lidí. Budova reaktoru byla ještě v roce 1986, kdy se tragédie stala, obestavěna železobetonovým sarkofágem, který měl zamezit další kontaminaci okolního prostředí. V letech 2010–2019 byl postaven nový kryt, který obklopuje ten původní.

Co jste možná o jaderné havárii v Černobylu nevěděli:

Všechny dozimetry v budově čtvrtého reaktoru kromě dvou měly limit 1 mR/s, tj. 3,6 rentgenu za hodinu. Zbývající dva měly limit 1 000 R/s, ale přístup k jednomu z nich byl zablokován explozí a druhý selhal ihned po zapnutí.*

V době havárie byly v provozu čtyři jaderné bloky, každý o výkonu 950 MW elektrické energie (3,2 GW tepelné energie), které dohromady tvořily asi 10 % ukrajinské výroby elektrické energie.*

Stavba elektrárny začala roku 1972, reaktor č. 1 byl dokončen v roce 1977, následován č. 2 (1978), č. 3 (1981) a č. 4 (1983). Dva další bloky (č. 5 a č. 6, každý shodně o výkonu 950 MW) byly v době havárie rozestavěny. Všechny čtyři reaktory byly typu RBMK-1000 a byly tedy chlazené obyčejnou vodou a moderované grafitem.*

Související články

Další články

Nejnovější kauzy