Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Česko dnes slaví svůj nejmladší státní svátek, Den české státnosti: Jaká pražská místa se váží k svatému Václavovi?

Česko dnes slaví svůj nejmladší státní svátek, Den české státnosti: Jaká pražská místa se váží k svatému Václavovi?
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
Česká republika si jako každým rokem i dnes připomíná v rámci Dne české státnosti smrt jednoho z prvních Přemyslovců, svatého Václava. Toho po jeho mučednické smrti obestřela aura patrona a ochránce naší země. Pojďte se společně s námi podívat na to, která místa v Praze jsou s ním spojená.

Kníže Václav byl zavražděn s největší pravděpodobností v pondělí 28. září 935 ve Staré Boleslavi svým bratrem Boleslavem a jeho družinou kvůli mocenským sporům. Které pražské památky se s patronem naší země váží?

1. Jezdecká socha sv. Václava na Václavském náměstí

Jezdecká socha, jež stojí na Václavském náměstí, byla zhotovena Josefem Václavem Myslbekem, který na ní pracoval od roku 1898. Je doplněna čtyřmi postavami světců - sv. Prokopa, sv. Vojtěcha, sv. Anežky a sv. Ludmily. Dílo patří k symbolům české státnosti a také mezi nejznámější sochařské počiny v Čechách.

2. Kostel sv. Václava ve Vršovicích

Železobetonový kostel, který byl postaven v letech 1929 až 1930, je odborníky považován za jednu z nejpovedenějších konstruktivistických staveb v České republice. Je dílem architekta Josefa Gočára, který zdařile využil svažitý terén.

3. Kostel sv. Václava na Proseku

Kostel sv. Václava nacházející se na Proseku je nejstarší stavební památkou této pražské čtvrti. Podle Hájkovy kroniky jej založil Boleslav II. v roce 970, jemuž se prý při návratu ze Staré Boleslavi do Prahy ve snu na tomto místě zjevil právě svatý Václav. Jak ale ukázaly průzkumy, kostel může být mnohem mladší.

4. Kostel sv. Václava na Smíchově

K založení této stavby došlo v roce 1881. Nový kostel měl nahradit zbořený a kapacitně nevyhovující kostel sv. Filipa a Jakuba na Arbesově náměstí. K slavnostnímu vysvěcení za účasti význačných církevních a dalších osobností došlo 27. října 1885.

5. Chrám sv. Víta - Svatováclavská kaple

Kaple sv. Václava je nejposvátnějším místem katedrály sv. Víta. Byla postavena v letech 1362 až 1367 Petrem Parléřem nad Václavovým hrobem, tedy na místě rotundy, kterou zde nechal kníže postavit již v roce 927. Stěny kaple jsou vyloženy českými polodrahokamy spojenými zlacenou sádrou.

6. Kostel sv. Václava v Bohnicích

Základní kámen secesního kostela byl položen v roce 1914 a byl vystavěn firmou významného prvorepublikového podnikatele a politika Otakara Nekvasila jako součást Královského českého zemského ústavu pro choromyslné v Bohnicích

7. Kostel sv. Václava na Zderaze

Ke kostelu, který se nachází na podobně vyvýšeném terénu jako kostel sv. Cyrila a Metoděje na protější straně ulice, se váže legenda, podle níž do těchto míst zabloudil svatý Václav na jedné ze svých vyjížděk. Měl žízeň a spatřil jelena, který před ním ve skále vyhrabal pramen čisté a léčivé vody. Kníže Václav tuto studánku pojmenoval Pučka. Na jejím místě později vznikly oblíbené Svatováclavské lázně, u nichž byla v 19. století postavena restaurace s tanečním sálem.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy