Česko je centrem technologických talentů. Když dostanou prostor, dokážou mnohé
O tom, jak jsou potřeba inovace a jak je třeba vše digitalizovat, jak technologie hrají v našich životech hlavní roli a do budoucna hrát budou, o tom se mluví stále dokola. Jenže bez odborníků jednoduše další krok dopředu neuděláme. Podle průzkumů však v tuzemsku schází bezmála patnáct tisíc IT odborníků.
Jak přitom upozorňuje Pražský inovační institut, třeba Praha má ve střední Evropě jeden z nejlepších předpokladů, aby se stala inovačním centrem srovnatelným s jinými rozvinutými evropskými metropolemi. A to s ohledem na své univerzitní, výzkumné a byznysové zázemí. Institut dále připomíná, že česká metropole je podle hodnocení Evropské komise vedle Estonska nejrozvinutějším regionem na mapě někdejších zemí východního bloku.
Pomoc e-shopům i sken oční sítnice
Ale buďme konkrétní. Třeba letošní vítěz čtrnáctého ročníku soutěže Vodafone Nápad roku, kterým se stal tým Jana Hlaváčka, přišel s technologií Aireen. Ta během půl minuty na základě skenu oční sítnice dovede provést přesnou a podrobnou diagnostiku pacienta. Neuvěřitelné, že?
A další příklad. Stejná soutěž, druhé místo. Tým Martina Jareše stojí za pomocníkem Foxdeli. Jde o přelomový „vynález“, který pomáhá správcům e-shopů, které se v době pandemie staly často jediným „místem“, kde bylo možné si nakoupit, s kompletním distribučním procesem, a to od a až do z, přičemž „zetkem“ je myšlen koncový zákazník.
Právě Foxdeli zaujalo technologickou společnost Huawei. Udělila mu dokonce cenu pro projekty s největším potenciálem růstu Huawei Startup roku. „Míra inovace přihlášených projektů je v každém ročníku Vodafone Nápadu roku nadmíru inspirativní. Velice nás těší, že Foxdeli, držitel ocenění Huawei Startup roku 2021, uspěl i v celkovém pořadí. Jasně to dokazuje, jak progresivní je prostředí českých firem a podnikatelů, a jsme rádi, že Huawei jako vysoce inovativní firma může tímto podporovat místní podmínky pro konkurenci a vznik nových nápadů a projektů,“ říká Pavel Košek, člen poroty a ředitel korporátní komunikace české pobočky Huawei Technologies.
Místo v Číně přes počítač
Aby se však technologický či inovační nápad mohl stát skutečností a uspět, je třeba k němu postupně dojít. České školy se mohou chlubit řadou talentovaných studentů, a právě ve společnosti Huawei o tom hodně ví. Mají zde totiž už třináct let globální program Seeds for the Future. Ten je zaměřen právě na talentované mladé lidi a jeho cílem je umožnit jim poznat svět inovací a projektů například v oblastech technologií 5G, umělé inteligence (AI), cloudových služeb či smart cities.
V Česku projekt běží šestým rokem a Huawei zde spolupracuje s technickými univerzitami napříč republikou. Celkem bylo v uplynulých letech takto proškoleno přes sto vysokoškoláků, letos v říjnu jich bylo dvacet. Vzhledem k pandemii však přišli mladí lidé letos i loni o možnost absolvovat vzdělávací programe přímo v centrále Huawei v čínském Šen-čenu. Poslední dva ročníky se konaly online.
„Dvoutýdenní program přímo v Číně absolvovalo doposud šedesát studentů. Jeden týden byl vždy poznávací a druhý týden vzdělávací. Jelikož dbáme na vzdělání, tak jsme navzdory covidové pandemii v programu pokračovali alespoň online a těší nás, že jsme mohli na dálku přivítat studenty z univerzity v Ostravě, v Brně a Českých Budějovicích,“ popisuje Dina Mašínová, manažerka projektů společenské odpovědnosti ve společnosti Huawei s tím, že čeští studenti mají díky Seeds for the Future jedinečnou příležitost načerpat znalosti a zkušenosti v jednom z nejvíce inovativních prostředí, seznámit se s nejmodernějšími technologiemi v sektoru IT a telekomunikací a získat obrovský náskok oproti svým vrstevníkům.