Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Česko, ráj houbařů! Kde můžete dostat za sběr praváků klidně měsíc vězení?

Česko, ráj houbařů! Kde můžete dostat za sběr praváků klidně měsíc vězení?
Zdroj: archiv
Předchozí Další
+ Další fotografie
Houbaření
Houbaření je v Česku velice oblíbená činnost a málokdo si dokáže představit, že by pro to platilo jakékoliv omezení. V zahraničí už to ale tak jednoduché není a v mnoha zemích je ke sběru hub potřeba přistupovat obezřetně. Například v Rakousku si můžete během jedné návštěvy lesa nasbírat maximálně dva kilogramy hub. Ještě dál zašli v Nizozemsku, kde je houbaření mimo vlastní pozemky úplně zakázáno. Za porušení zákazu či omezení přitom platí mnohdy pořádně mastná pokuta.

Pro Čechy je neomezené houbaření samozřejmostí, z lesa si každoročně nosí houby v hodnotách miliard korun. V zahraničí ale mohou narazit. Ne všude jsou zákony tak benevolentní jako v České republice, a jak ukazuje analýza projektu Evropa v datech, v mnoha zemích platí přísná opatření.

Například v Nizozemsku může smaženice přijít houbaře pořádně draho. Země tulipánů je totiž jediným státem v Evropské unii, kde je sběr hub zakázán, a to v jakémkoliv množství. „V Nizozemsku se houby nesmí sbírat ve veřejných lesích či parcích. V případě porušení tohoto zákazu se dopouštíte pytláctví a kromě pokuty hrozí až měsíc vězení, ačkoliv je spíše nepravděpodobné, že byste skutečně skončili za mřížemi,“ říká Tomáš Odstrčil z projektu Evropa v datech.

V Německu hrozí mastnou pokutou

V ostatních zemích Evropské unie ale tak přísná opatření neplatí. Státy se spíš uchylují k omezení množství odnesených hub z lesa. Třeba v Lucembursku platí velmi přísný denní limit, a to jeden kilogram hub na osobu. To samé platí i v některých kantonech Švýcarska, ve kterém to je vůbec komplikované. Pro každý kanton totiž platí jiné omezení, které se pohybuje od jednoho kilogramu až po neomezené množství.

„Obdobně tomu je i v Německu, kde mají jednotlivé spolkové republiky vlastní opatření a kde si tak z některých míst můžete odnést 2 kilogramy hub, ale jinde budete mít problémy už při půlkilovém úlovku. V chráněných oblastech navíc hrozí vysoké pokuty. Například v Sasku může houbaření vyjít i na padesát tisíc eur (v přepočtu 1 354 500 korun),“ vysvětluje Odstrčil. Mastná pokuta hrozí i ve Francii, kde sběrači hub mohou při překročení pětikilového limitu přijít až o 45 000 eur (v přepočtu 1 219 050 korun) a jít až na tři roky do vězení.

Ke zpoplatnění mohlo dojít i v Česku

I v takovém Chorvatsku je třeba dát si pozor, protože houbaři si mohou z lesa odnést pouze 3 kilogramy hub denně. Navíc ale musí mít každý sběrač speciální povolení, které si obnovuje každý rok podobně, jako to mají rybáři v Česku s povolenkou. Povolení ke sběru hub vyžadují i italské zákony. Například v Jižním Tyrolsku musí houbaři zaplatit osm euro (v přepočtu 217 korun) každé obci, na jejímž území chtějí houby sbírat.

K podobnému zpoplatnění přitom nemělo daleko ani Česko. V roce 2011 se ve sněmovně projednával zákon, kvůli kterému by museli lidé za sběr hub platit. Naštěstí ale poslanci hlasovali proti. Zpoplatnění houbaření v České republice je přesto stále tématem. Například největší lesnický investor v Čechách Richard Benýšek se letos vyjádřil, že by za sběr hub vybíral peníze, a není vyloučené, že se k tomu jednou vrátí i poslanci.

Podívejte se do galerie na přehlednou mapu limitů sběru hub v Evropě.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy