Česko rozezní hity kapely Pink Floyd: Dva z přeživších členů spolu roky nemluví, neshodnou se ani v případě Ukrajiny
Prahu a Ostravu rozezní hity legendární kapely Pink Floyd. Ne, nejedná se o chybu. Původní kapela již sice opravdu zanikla, svou návštěvou nás však poctí její nejvěrnější revival, který uznávají i umělci prvních velikostí. O podrobnostech plánovaných koncertů redakci eXtra.cz informovala agentura PR Soup.
Srdce fanoušků kapely Pink Floyd může zase jednou zaplesat. Do České republiky zamíří koncem tohoto roku jejich nelepší revival The Machine a odehraje tu hned dva koncerty. V Ostravě 29. listopadu v aule Gong a v pražském Kongresovém centru 1. prosince. Oba za doprovodu a pomoci Czech Live Symphony Orchestra, jak redakci eXtra.cz oznámila agentura PR Soup.
The Machine performs Pink Floyd je kapela založená v roce 1988. Toto hudební kvarteto z New Yorku, které přes třicet let hraje celosvětově známé písně jedné z nejprodávanějších kapel v historii, má velmi rozsáhlý repertoár a jejich zvuk je podle kritiků stejný jako originál Pink Floyd. K tomu si na koncertech dávají záležet i na autentické show a nechybí ani přidávání písní na přání fanoušků. Tvorbu Pink Floyd zkrátka znají od A do Z, jak uvádí na svých webových stránkách.
Původní londýnskou kapelu se snaží už léta napodobit mnoho nadšenců po celém světě. I u nás existují podobné skupiny. The Machine jsou ale jedineční i v očích ostatních celosvětově uznávaných umělců. "Hrají zvuk a hity Pink Floyd s mrazivou přesností a hrají sakra dlouho," řekl o The Machine Matt Diehl z časopisu Rolling Stone. Editor z newyorského hudebního magazínu Matthew Webber také nešetřil chválou: "The Machine nevypadají jako Pink Floyd, ale na tom nezáleží – znějí přesně jako Pink Floyd, a to se počítá," napsal v magazínu Spin.
Lístky na oba plánované koncerty je možné zakoupit v síti Ticketportal.
Původní Pink Floyd
Kapela Pink Floyd vznikla v Londýně roku 1965 ve složení Syd Barrett, Roger Waters, Rick Wright a Nick Mason. Pod Barretovým vedením pak velmi rychle dosáhla slávy jako jedna z nejpopulárnějších undergroundových kapel hrající psychedelický rock. Jeho nevypočitatelné jednání však donutilo ostatní členy jej zastupovat a postupně úplně nahradit kytaristou a zpěvákem Davidem Gilmourem. Po Barrettově odchodu se lídrem skupiny a hlavním skladatelem stal zpěvák a baskytarista Roger Waters.
V současnosti jsou jediní žijící členové David Gilmour, Nick Mason a Roger Waters. Syd Barrett zemřel v roce 2006 a Richard Wright v roce 2008.
Všichni tři přeživší stále tvoří hudbu, ale ne společně, i když David Gilmour a Nick Mason spolu ještě spolupracovali na několika projektech. Roku 2022 spolu například v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu vydali singl Hey, Hey, Rise Up! s cílem podpořit Ukrajinu a její lid. Skladbu nahráli s baskytaristou Guyem Prattem a klávesistou Nitinem Sawhneym.
Hořký konec kapely
S Rogerem Watersem je ale Gilmour v konfliktu. Roku 1985 ohlásil Waters rozpad skupiny, ale jelikož se zbylí členové rozhodli hrát ve stejném složení dál, rozpoutal se spor o nárok na vlastnictví slavného názvu Pink Floyd. Ačkoli Waters později litoval svého kroku a nabídl Gilmourovi usmíření, Gilmour odmítl, a tak započala další kapitola tohoto dramatického souboje. Rok 2005 pak přinesl krátkodobý mír, kdy se oba dohodli na jednorázovém vystoupení při charitativní akci Live 8. Hned poté se však jejich cesty rozešly a od té doby již společně nevystoupili.
Na opačných stranách barikády stojí také co se politiky týče, například ohledně konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Jejich spor je jedním z nejvyhrocenějších a pro fanoušky nejhořčejších v historii rockové hudby.