Česko svírá krutý mráz, záchrana se blíží: Teploty vyletí až o 40°C, hlásí meteoroložka
Pondělního rána se držel mráz. Na Šumavě bylo i pod minus třicet stupňů. "Rokytská slať -31,3 stupňů, Jezerní slať -31,1 stupňů nebo Březník -30,3 stupňů," uvádí meteoroložka Dagmar Honsová a říká, že chladno bylo i v nižších polohách a přepisovaly se tabulky teplotních rekordů. Například v Rýmařově z roku 1929 -21 °C a v Opavě byl s -22 °C překonán teplotní rekord z roku 1911. Pořádná zima byla ale i v jiných místech; Praha-Kbely -18,3 °C, Ostrava -16,8 °C, Cheb -17,8 °C a Holešov -17,2 °C.
Během dnešního dne se budou teploty na valné většině území pohybovat pod bodem mrazu. "Na přechodu front bude zpočátku sněžit a ojediněle bude padat i mrznoucí déšť a tvořit se tak bude ledovka, postupně se začne oteplovat a výrazný teplotní skok směrem nahoru nás čeká na konci týdne – to budou v neděli nejvyšší odpolední teploty kulminovat na hodnotách i přes 10 °C. Sněhová pokrývka půjde z nížin rychle dolů," říká Honsová.
Jaro na obzoru?
"Výhled počasí zatím naznačuje, že příští týden budou nejvyšší odpolední teploty kulminovat na hodnotách přes 10 °C a počasí začne připomínat předjaří," uvádí Dagmar Honsová pro eXtra.cz a doplňuje, že radovat se budeme pouze chvíli a konec února opět nastolí zpět zimu.
Na otázku, kdy přijde jaro, meteoroložka odpovídá, že to nelze jasně předpovědět. "A to i přes to, že od 1. března hovoříme o meteorologickém jaru, to astronomické letos startuje 20. března, není vyloučené, že březen přinese přechodně sněžení i silné mrazy také do nížin. Nicméně sezónní výhledy počasí zatím vypočítávají březen v Evropě střední jako teplotně nadprůměrný měsíc v porovnání s dlouhodobým normálem, který je 2,9 °C (let 1981-2010), takže by chladné období nemělo trvat moc dlouho," uzavírá s tím, že teplé bundy tak zřejmě budeme odkládat během března.