Česko v číslech: Ženy jsou v pracovní neschopnosti pro nemoc častěji než muži
V roce 2018 chybělo denně v České republice v důsledku pracovní neschopnosti na pracovištích v průměru 211 tisíc pojištěnců. To je o 12 tisíc osob více než v roce 2017. Na neschopence strávili Češi 77,2 milionu dní, což je o 6 % více než v předchozím roce. Průměrná doba na neschopence trvala 41,7 dnů, meziročně poklesla o necelý den. Neschopenka z důvodu nemoci trvala v průměru 40,1 dne, pro pracovní úraz téměř 56 dnů.
Naprostá většina všech hlášení se týkala neschopnosti pro nemoc, jen 10 procent neschopenek bylo vydáno kvůli úrazu. "Ženy jsou v pracovní neschopnosti pro nemoc častěji než muži, na druhou stranu muži mají hlášeno výrazně více pracovních úrazů. To je dáno především odlišnou strukturou zaměstnanosti. Muži pracují v odvětvích, kde je zvýšené riziko úrazu, jako je například těžba, zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví. Naopak školství, veřejná správa nebo zdravotnictví, které jsou doménou žen, patří mezi ta bezpečnější odvětví," řekla Alena Hykyšová z odboru statistik rozvoje společnosti Českého statistického úřadu.
Nejvíce případů pracovní neschopnosti v přepočtu na 100 pojištěnců bylo v Libereckém a Plzeňském kraji. Naopak nejméně neschopenek vystavili lékaři pracujícím v Praze, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Letos statistici očekávají podobná čísla, nejvíce nemocných bývá se začátkem zimního období.