Českoslovenští vlčáci rozsápali paničku: Teď se řeší, jestli dva psy a tři štěňata utratí
Psi, jeden pár a tři štěňata, byli po útoku převezeni na veterinární kliniku, kde se nacházejí v izolaci. "Utracení je vždy až poslední volbou, která nastane, pokud neexistují bezpečné alternativy," uvedla veterinářka Patrizia Morero. Zvířata vyšetří znalec chování psů, který ve své zprávě určí, zda je jejich chování napravitelné. V případě, že expert dojde k závěru, že psi jsou nenapravitelní, tak se sejde komise, která rozhodne o jejich dalším osudu.
Proti utracení psů se ohradila jejich majitelka, kterou dnes turínská prokuratura obvinila ze zabití. Podle státních zástupců se jedná o "nezbytnou formalitu".
Utracení vlčáků není samozřejmé ani v případě, že by jejich chování bylo vyhodnoceno jako nenapravitelné. Podle úřadů může majitelka nechat na své náklady psy dožít v útulku, kde bude zaručena jejich izolace a bezpečnost.
Československý vlčák
Plemeno československého vlčáka vyšlechtili v 50. a 60 letech minulého století kynologové v tehdejší ČSSR, kteří v rámci biologického pokusu zkřížili německého ovčáka a karpatského vlka. Pokus potvrdil, že je možné odchovat potomky jak ze spojení psa a vlčice, tak i ze spojení vlka a feny.
V roce 1982 byl československý vlčák uznán jako národní plemeno tehdejším Federálním výborem chovatelských svazů ČSSR. Tato rasa měla splňovat mimořádné požadavky kladené na odolnost, vytrvalost a ostražitost, požadovanou k zajištění západní hranice tehdejšího Československa. Podle odborníků jde spíše o plemeno určené k hlídání než k boji.