Český lev bez Vachlera: Šaškárna pro uživatele halucinogenů se proměnila na "Nudu v Praze". Kdo shrábl nejvíc cen?
To, co v předchozích ročnících předávání výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev vypadalo v televizi jako přelud člověka, který snědl pět muchomůrek červených a k tomu ještě vypil deset litrů šalvějového čaje, se letos proměnilo v relativně příjemnou televizní podívanou, za kterou se diváci doma u obrazovek nemuseli stydět. Na druhou stranu ani občasný pokus o vtip moderátora Marka Ebena nezachránil dojem, že jde o počin hodný titulu "Nuda v Praze". Možná je ale právě tohle to, co Česká televize chtěla a s čím bude její management spokojený.
Loni se po sporu akademiků s ředitelem Lva Petrem Vachlerem, který ze své funkce odstoupil, podařilo odkoupit ochrannou známku a samotná akademie tak mohla slavnostní večer uspořádat pod názvem, pod nímž funguje už dvacet let.
Akce se letos přesunula z okoralé Lucerny do Rudolfina, sídla Pražské filharmonie, která večer uvedla ukázkami z muzikálů Limonádový Joe, Starci na chmelu a Kdyby tisíc klarinetů. Celým večerem provázel Marek Eben, což je osvědčená záruka vysoké kvality.
Nejvíce cen (celkem jedenáct) si odnesl zaslouženě film Hořící keř, možným důvodem jeho úspěchu na Lvech je i fakt, že ho Akademie filmového umění a věd nezařadila do kategorie neanglicky mluvených filmů, aby mohl reprezentovat Českou republiku na prestižních Oscarech. Tím filmem budou Menzelovi Donšajni.
Přehled vítězů základních kategorií:
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli - Petra Špalková (Jako nikdy)
Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli - Jiří Schmitzer (Jako nikdy)
Nejlepší scénář - Štěpán Hulík (Hořící keř)
Nejlepší režie - Agnieszka Holland (Hořící keř)
Nejlepší film - Hořící keř