Český lev podvacáté zařval, už by ho měl někdo pořádně zkrotit!
Navýsost zmatená hra na Oscary je letos zpět, s výroční dvacítkou na krku a ještě nudnějšími vtipy než kdy jindy, jediné pozitivum nabídla pouze v tom, že Ondřej Vetchý (50) získal konečně svou sošku, ale to je asi tak vše.
Petr Vachler (47) se zarputile drží toho, že celá planeta zná českou předávačku filmových cen, ačkoliv spousta zemí světa by si nedokázala ani vybavit, že naše republika vůbec existuje. Je naprosto v pořádku, že česká kinematografie má své ceny, protože český film je opravdu kvalitní umění, ovšem jejich předávání trpí na to, že se snaží vyrovnat světovým cenám a to, co je přehlíženo za našimi hranicemi, dohnat tady. Lze to poznat na tom, že moderátor večera Jan Budař (35) neustále opakuje scestné věty typu: „Anna Geislerová má jako herečka nejvíc Lvů na světě," jako by se snad zahraniční média někdy zabývala touhle českou neznámou provinční filmovou cenou a dokonce i marťani měli litovat, že řvoucího Lva nikdy neviděli.
Zmatený Budař koktající vysoce nehumorné scénky s prodejem lístků na dokument, což byl jeden z nejtrapnějších momentů večera, dovedl letos úroveň galavečera ke kraji propasti zvané Nuda. Jediným přínosem pořadu bylo konečně ocenění Ondřeje Vetchého za vedlejší roli ve filmu Okresní přebor, jinak se jednalo o zcela zabitý večer. Potvrzoval to nejen pohled na voskové masky a kamenné tváře v publiku. Nikdo se nesmál, protože taky neměl čemu. Rozpaky přímo tekly z obrazovky a spousta vsuvek se naprosto míjela účinkem. Modlitba za lepší časy českého filmu byla natahované peklo a nerozumím ani tomu, proč nominační upoutávky měly nejprve pět kandidátů a pak tři postupující. Naprosto zbytečný manévr, tady nejsme někde ve finále České Miss.
A co to self-promo České televize? Viděli jste snad někdy na jiných filmových cenách, že by se během nominací vysílající stanice chlubila svou koprodukcí? Stejně tak rozdávání tabletů nejoblíbenějším hercům je pořád ještě český nešvar, kdy místní nátura velí, že teprve materiální ocenění potvrzuje výjimečnost. Co bude Libuška Šafránková dělat s tabletem vážně nevím, ale nejspíš ho dá pod stromeček některému z vnoučat.
Hvězdou večera se stal film Ve stínu, který si odnesl sošku za nejlepší film a vyrobil také nejlepšího herce - Ivana Trojana. Anna Geislerová letos ostrouhala a namísto ní získala cenu zatím neznámá herečka Gabriela Míčová. V kategorii vedlejší ženská role to bylo podobné, Klára Melíšková není zrovna českou slavnou tváří.
Cenu za celoživotní přínos filmu si odnesl architekt Karel Černý, který už má doma Oscara. Za Amadea. Karel si pro cenu nepřišel, protože je to už starý pán, říkala na pódiu jeho vnučka, která cenu přebírala. Karel spíš na galavečer nepřišel, protože Lev není Oscar. A nikdy ani nebude, i když Lvů má Aňa dokonce nejvíc na světě. A možná i v celém vesmíru.