Český stylista o koronaviru v Itálii: Místní panikaří a nosí roušky, turisté z Asie chodí bez nich
„Plán jsme připravili v posledních dnech, protože bylo jasné, že by se mohlo stát to, co se nakonec stalo. Případy zaznamenané v Lombardii jsou prvními zaregistrovanými na území Itálie, a to nás dovedlo do nové fáze,“ řekl podle Novinky.cz ministr zdravotnictví Robert Speranza.
Čínské úřady zároveň avizovaly, že při nedostatečné hygieně může koronavirus zamořit vzduch. Zatím se ale žádný takový případ neobjevil. „Nevím, kdo to vyhlásil. Vědecky ale přenos vzduchem dokázaný není, i když se dá předpokládat,“ řekla eXtra.cz doktorka Ruth Tachezy z Katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty UK.
Svědectví českého stylisty z Itálie
Český stylista hvězd Sam Dolce před pár dny odletěl do Itálie na Fashion Week společně s Dominikou Myslivcovou a redakci eXtra.cz exkluzivně popsal, jaká je v zemi situace. Podle jeho slov jsou lidé velmi obezřetní a všichni se dívají po všech.
"Stačí, aby někdo jen trochu zakašlal a všichni na něj okamžitě upírají zrak," popisuje Sam Dolce. "V luxusních buticích mají roušky s filtrem jak security, tak prodavači," pokračuje. Zároveň ale dodává, že při odletu z Prahy jim nikdo teplotu neměřil, ale při odletu z Itálie už ano. "Když jsme se vrátili do Česka zpátky, tak opět k žádné kontrole v podobě měření teploty nedošlo."
Podle výpovědi českého stylisty Sama Dolceho je situace vážná a lidé mají v Itálii strach. "Pro srovnání v Praze vidíte převážně turisty s rouškami, zatímco v Miláně je nosí rodiny s dětmi. Malé děti pomalu brečí, že musí nosit roušky."
Na Fashion Week nedorazili nákupčí z Číny
Lidé se údajně obávají hlavně krize, která se týká například automobilového průmyslu a ani ve fashion průmyslu není ideální situace. "Na Fashion Week v Miláně nedorazili tentokrát ani nákupčí z Číny, což je podle mě ve fashion světě velký problém," říká Sam Dolce.
"Přijde mi dost komické, že ve všech luxusních buticích má personál i security roušku, ale když jdete do podniku, kde se podává jídlo nebo alkohol, tak tam ji nemá nikdo. Italové se opravdu chrání a nosí roušky, pak ale můžete vedle běžných občanů narazit na skupinku pětatřiceti lidí z Asie a roušku mají třeba dva," dodal.