Čeští rybáři ulovili v Chorvatsku bájnou rybu: Po její konzumaci se dostaví halucinace
Očnatec obecný je vskutku podivná ryba. Žije především ve Středomoří a její požití vyvolává velmi silné halucinogenní stavy. Známá je už od starověku, kdy ji konzumovali především věštci. Výjimečným úlovkem se redakci eXtra.cz pochlubili i čeští rybáři, kteří halucinogenní rybu chytili v Kornatech.
O této podivné rybě jste nejspíš ještě nikdy neslyšeli. Očnatec obecný, který se vyskytuje především ve Středomoří, ale také v Biskajském zálivu, je mořským tvorem se zvláštními vlastnostmi. Po jeho snědení se totiž mohou dostavit halucinogenní stavy, které jsou často velmi silné. Ty znali už staří Římané, kteří očnatce nazvali jako "rybu, která přináší sny" a konzumovali ji především věštci.
Jednu takovou málem snědli i čeští rybáři v Kornatech. "Chtěli jsme si ji dát, ale poměrně náhodou jsme zjistili, že je to halucinogenní ryba," řekl pro eXtra.cz námořník Václav, který rybu chytil. Muži se tak zachránili od velmi zvláštího pocitu, který by se po konzumaci očnatce mohl dostavit.
Jak tuto podivnou rybu poznáte?
Háček je však v tom, že ne vždy se stavy změněného vědomí dostaví. Halucinace totiž nezpůsobuje samotná ryba, ale jeden druh mořské řasy, kterým se tyto ryby živí. To, zdali zrovna vaše ryba bude ta halucinogenní, je tak ve skutečnosti dílem náhody.
Pokud to s konzumací očnatce přeženete, může vyvolaný psychický stav trvat i několik dní. Zatím však vědci nepřišli na mechanismus, který tyto změněné stavy způsobuje, ani kde přesně se uvnitř ryby tyto látky nacházejí.
A jak tuto podivnou rybu poznáte? Typickým znakem je 11 podélných pruhů na bocích, délka většinou kolem 30 centimetrů a výskyt v hejnech nad skalnatým nebo písčitým dnem porostlým řasami. Maximálně se vyskytuje ve 300 metrech hloubky. Její výskyt zahrnuje pobřeží Španělska, Francie, Itálie, Egypta, Řecka, Turecka nebo Tuniska. V zajetí se nechovají, protože je nelze rozmnožit.