Chcete, aby vám láska vydržela? Dodržujte na Valentýna tyto zvyky
Život svatého Valentýna, patrona zamilovaných, obestírají mnohá tajemství, stěžejní jsou dvě legendy – křesťanská a pohanská. Jeho svátek se slaví 14. února, kdy měl být Valentýn popraven. Rok je nejistý, historikové se domnívají, že zemřel mučednickou smrtí v letech 268 až 273, následně byl prohlášen za svatého.
Křesťanská legenda
Podle jedné zvěsti působil Valentýn jako kněz v Římě, druhá ho pokládá za biskupa v Terni. Císař Claudius II. si velice zakládal na svém vojsku, římští muži však netoužili po vstupu do armády, neboť často válčil. Císař byl přesvědčen, že nechtěli opouštět své lásky, a proto v Římě zakázal zásnuby a svatby. Valentýn se nebál toto nařízení porušit a tajně oddával zamilované páry.
Poté, co byl jednou během svatebního obřadu přistižen, ho uvěznili a odsoudili k smrti. Pověst praví, že se u dveří jeho cely začaly objevovat drobné dárky a přáníčka od těch, které oddal. Dcera žalářníka si na otci vymohla, že Valentýna navštíví, ten se do ní zamiloval. V den popravy zanechal dívce milostný dopis – takto mělo vzniknout první valentýnské přání.
Pohanská legenda
Podle pohanské legendy byl Valentýn velmi počestný a osvícený člověk, o jehož moudrosti se doslechl i císař Claudius II.., který si ho povolal do paláce. Císař sice obdivoval jeho znalosti, posteskl si ale, že se Valentýn nemůže stát jeho přítelem, protože věří pověrám – myslel tím křesťanství. Valentýn nesouhlasil a označil za pošetilého císaře, jenž tudíž pověřil městského prefekta, aby na Valentýna dohlížel.
U prefekta se Valentýn setkal s jeho nevidomou dcerou. Prefekt ho požádal, zda by se nemohl za její zrak pomodlit, když je jeho víra natolik mocná. Valentýn to z lásky ke krásné dívce rád učinil, o zázračném uzdravení, které se doopravdy událo, si potom vyprávěl celý Řím. Ovšem pohané onomu zázraku uvěřit odmítli, vtrhli do prefektova domu, Valentýna zajali a popravili.
Romantické psaní
První historicky doloženou valentýnku zaslal své ženě v roce 1415 francouzský vévoda Karel Orleánský, kterého zajali v bitvě u Azincourtu a věznili v londýnském Toweru. Odtud posílal manželce milostné zprávy, z nichž se jich asi šedesát zachovalo, k vidění jsou v Britském muzeu.
Valentýnské zvyky
Jste-li zamilovaní a chcete, aby vám láska vydržela, dodržujte na Valentýna tyto zvyky:
- K snídani si dejte toust s máslem a skořicovým cukrem.
- Pošlete miláčkovi zamilované přáníčko – valentýnku.
- Svou lásku překvapte dárkem, který potěší i pobaví.
- Přichystejte 14. února maličkost i pro své nejbližší.
- Domácím mazlíčkům byste měli uvázat červenou mašli.
Co symbolizují drahé kameny a minerály?
V srdečních záležitostech (a nejen o Valentýnu) výtečně fungují drahé kameny a minerály:
- Růženín – symbol lásky, vzbuzuje milostné pocity.
- Rodonit – navozuje pocit lásky a přináší citovou rovnováhu.
- Měsíční kámen – přitahuje lásku a zahání partnerské problémy.
- Chryzokol – přivolává lásku a upevňuje vztahy.
- Granát – podporuje lásku a sexuální touhu.
Přejeme vám spoustu lásky a nádherné prožití Valentýna!