Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Chcete se vyhnout pokutám jako MIKE, KTERÝ JE PÁN? Nežerte mu všechno, co vidíte na internetu! TADY JE NÁZOR PRÁVNÍKA

Chcete se vyhnout pokutám jako MIKE, KTERÝ JE PÁN? Nežerte mu všechno, co vidíte na internetu! TADY JE NÁZOR PRÁVNÍKA
Zdroj: youtube.com
Předchozí Další
+ Další fotografie
Stal se hitem internetu, ale ve skutečnosti tak trošku lidem "blbne" hlavu. Youtuber a provokatér MikeJePan se ocitl na vrcholu popularity kvůli odhalení, že jeho arogantní konflikty s policií byly ve skutečnosti jen reklamní kampaní na jeho firmu. Jak se na jeho "navádění" internetových uživatelů ve smyslu "porušujte zákony" dívá špičkový advokát přes dopravu Tomáš Maxa? Budete se nejspíš hodně divit.

Mladík, který si říká "MikejePán", před časem umístil na oblíbený videokanál YouTube video, na němž je vidět, že po zastavení strážníkem si v klidu konzumuje alkoholický nápoj. Je tohle podle zákona v pořádku?

"Zákon výslovně zakazuje konzumaci alkoholu po zastavení vozidla pouze v případě, že došlo k dopravní nehodě. „Mike“ se tedy konzumací alkoholu po zastavení vozidla žádného přestupku nedopustil, ale rozhodně nejde o racionální způsob, jak se vyhnout postihu za řízení pod vlivem alkoholu."

Z jakého důvodu?

"Představa, že řidič po zastavení vozidla policistou ihned začne pít alkohol, je natolik bizarní, že by mělo být na řidiči, aby tuto nepravděpodobnou variantu prokázal. Nejvyšší správní soud totiž v jednom ze svých rozhodnutí uvedl, že pokud se řidič obhajuje krajně nepravděpodobným tvrzením, které není podpořeno důkazy, může správní orgán odmítnout tuto variantu jako nevěrohodnou."

Následně mladík odmítl dechovou zkoušku, a to kvůli tomu, že se strážník neřídil návodem k přístroji. Je takové jednání přípustné?

"Rozhodně ne, jeho povinností bylo dechovou zkoušku podstoupit, a teprve poté případně zpochybňovat její výsledek pro nedodržení návodu k obsluze. Rozhodně také není pravdou, že by policista mohl přistoupit k dechové zkoušce pouze, pokud má podezření, že je řidič pod vlivem alkoholu. Policie je oprávněna k provádění namátkových dechových zkoušek řidičů."

Když odmítne řidič dechovou zkoušku, jak na to zákon pohlíží?

"Odmítnutím dechové zkoušky se řidič dopouští přestupku, za který mu hrozí pokuta 25 000 Kč až 50 000 Kč, zákaz řízení na 1-2 roky a 7 trestných bodů. Ani odmítnutí dechové zkoušky přitom není stoprocentní zárukou, že se řidič vyhne trestnímu řízení. Pokud svědci dosvědčí výrazné projevy opilosti, je možné řidiče odsoudit za trestný čin i bez dechové zkoušky."

Fakticky, pokud sednu za volant opilý a vezmu si s sebou nějaký alkohol, který po zastavení hlídkou policie požiji. Je možné mi vůbec prokázat, že jsem požil před jízdou?

"Ano, ale policisté by museli jednat velice rychle. Řidič by měl být v takovém případě okamžitě převezen k lékaři, který by mu postupně odebral několik vzorků krve. Stoupající hladina alkoholu by svědčila o tom, že řidič konzumoval alkohol krátce před odběrem krve. Za určitých podmínek však mohou výsledky vyloučit, že by veškerý alkohol v krvi pocházel z konzumace uskutečněné až po ukončení řízení."

Mladík se netají tím, že figuruje v jakési pojišťovně na přestupky, kde člověk zaplatí "pár" korun a údajně se vyhne prakticky všem přestupkům. Není to pro řidiče lepší než si brát advokáta, který je dražší?

"Pokud mi půjde o to, abych z přestupku vyvázl co nejlépe, určitě bych nechtěl, aby mě někdo zastupoval arogantním způsobem, jakým jedná „Mike“. Podle mých informací přitom zastupování zajištěné touto pojišťovnou nemá příliš valnou úroveň. Nedávno jsem přebíral zastoupení jejich bývalého klienta, kterému ani neřekli, že má uložen zákaz řízení, a dostal se do závažných problémů."

Související články

Další články

Nejnovější kauzy