Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Chčije a chčije: Těchto 10 zajímavostí o komedii Na samotě u lesa jste určitě nevěděli!

V roli manželů Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová, kteří se po letech sešli jako stárnoucí manželé také ve snímku Vratné láhve.
Zdroj: se souhlasem Filmové studio Barrandov
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
legendární film
Komedie Na samotě u lesa baví diváky u televizních obrazovek už od roku 1976. Především díky známé hlášce "chčije a chčije" se tento film výrazně zapsal do paměti těch, kteří ho s radostí sledují pokaždé, když je vysílán. Věděli jste ale, že byl snímek úspěšný i na zahraničních filmových festivalech?

I přes to, že byl snímek natočen před více než 40 lety, stále skrývá spoustu tajemství. Také proto jsme se rozhodli vám poodhalit dění za scénou a přinášíme vám 10 zajímavostí o filmu Na samotě u lesa

1) I po letech si Zdeněk Svěrák vzpomíná, že pověstné padání lehátka řídil režisér Jiří Menzel provázkem a škodolibě si natáčení této scény užíval.

2) Automobil, jež vlastní Lavičkovi, je Škoda 100. Auto bylo soukromým vozidlem Zdeňka Svěráka, který ho pro natáčení filmařům propůjčoval.

3) Ačkoliv Josef Kemr hrál důchodce, v době natáčení mu bylo pouhých 54 let.

4) Zdeněk Svěrák nosil běžně plnovous. S nápadem oholit jej přišel režisér Menzel, aby vypadal jako upravený muž z velkoměsta.

5) Během vyprávění slavné historky s vodníkem prý Ladislav Smoljak ve skutečnosti odříkává protipožární bezpečnostní poučku.

6) Zdeněk Svěrák dostal za scénář omylem dvakrát vyplacený honorář. V barrandovském účetnictví na to přišli až po několika letech při revizi. Tenkrát dali Svěrákovi na vybranou. Buď omylem inkasované peníze vrátí, nebo napíše další scénář s podobnou tématikou. Svěrák si vybral druhou možnost a tak vznikl další kultovní snímek Vesničko má středisková

7) Účast Jana Třísky jako doktora Houdka byla, kvůli jeho antikomunismu, jen velmi těžce prosazena režisérem Jiřím Menzelem a představitelem hlavní role Zdeňkem Svěrákem.

8) Alternativní název filmu je Pražáci dědy Komárka.

9) Komunisté nechtěli Jiřímu Menzelovi povolit, aby do hlavní role obsadil Josefa Kemra, protože byl hluboce věřící. Menzel ho nakonec do filmu prosadil jen díky tomu, že byl jediným hercem, který uměl manipulovat s kosou.

10) V okamžiku, kdy Josef Kemr poslouchá rozhlasovou pohádku, vypráví Vlastimil Brodský stejný text, jako ve filmu Slavnosti sněženek Josef Abrhám

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy