Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Chirurg transplantoval průdušnici pacientům, kteří to nepotřebovali: Ti mu na stole umírali

Švédský odsouzený chirurg Paolo Macchiarini.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
VRAŽDÍCÍ DOKTOR

S revolučním lékařským objevem přišel před pár lety italský chirurg Paolo Macchiarini (65). Jednalo se o umělou průdušnici, která byla pro pacienta zhotovena během pár hodin za využití jeho vlastních kmenových buněk. Díky tomu měla s tělem lépe splynout. Znělo to skvěle, mělo to však jeden háček. Pacienti po tomto zákroku umírali. Případem cílevědomého chirurga se zabývá nový dokument od Netflixu s názvem Křivák se skalpelem.

Další true crime dokument Křivák se skalpelem (Bad Surgeon: Love Under the Knife) od Netflixu si vzal do hledáčku doktora, který si myslel, že spasí svět, ale místo toho kvůli svým ambicím zmařil pár životů. Italský chirurg Paolo Macchiarini si myslel, že přišel s revolučním řešením pro všechny pacienty potřebující transplantaci průdušnice. Tento chirurgický úkon je nejen velmi náročný, ale také zdlouhavý, jelikož běžně je třeba nutné čekat na vhodného dárce. Právě tento krok se však podařilo Macchirianimu obejít. Průdušnici vytvořil umělou a pokryl ji kmenovými buňkami pacienta. Takto byl orgán vytvořen za pouhých 36 hodin.

Nadějný chirurg

Paolo Macchiriani zaznamenal svůj první velký úspěch roku 2008, kdy zdárně provedl transplantaci průdušnice od dárce pokrytou kmenovými buňkami. V roce 2010 byl pak na základě výsledků své práce přijat na prestižní švédský Karolinský Institut jako hostující profesor, který provádí výzkum v oblasti regenerativní medicíny/biologie kmenových buněk. Současně byl zaměstnán na částečný úvazek jako konzultant a chirurg v Karolinské univerzitní nemocnici.

V letech 2011 až 2012 pak v této nemocnici provedl Macchiriani tři experimentální transplantace umělých průdušnic pokrytých kmenovými buňkami. Podle spisů se mělo jednat o zákroky, které měly být jedinou nadějí na záchranu života pacientů. Jak se však později ukázalo, nebylo tomu tak a ani jeden z pacient nebyl před zákrokem v přímém ohrožení života.

Umírající pacienti

Všichni tři účastníci tohoto experimentu později zemřeli. Nebyli však jediní, kteří Macchirianimu přišli pod skalpel. Do roku 2014 měl takových operací provést osm, z nichž sedm skončilo neúspěšně. Někteří pacienti zemřeli hned, někteří až kvůli komplikacím v rámci pár let.

Jak je možné, že takový doktor tak dlouho vykonával svou práci a byl brán za kapacitu? Ukázalo se, že falšoval své vědecké výsledky a lhal ve svých vědeckých studiích. Záměrně uváděl lepší data a nesrovnalosti se ukázaly dokonce i v jeho životopisu. Toto usvědčení silně otřáslo prestiží Karolinského institutu, který vyhlašuje Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Kvůli této aféře rezignovaly v letech 2015 až 2017 špičky institutu a několik členů výboru, který o udělování ceny rozhoduje.

Soudní proces

Od roku 2016 stanul Paolo Macchiarini několikrát před soudem. Naposledy byl v červnu letošního roku švédským odvolacím soudem odsouzen na dva a půl roku vězení za voperování umělé průdušnice třem lidem, kteří později zemřeli.

V loňském roce soud nižší instance shledal Macchiariniho nevinným z těžkého ublížení na zdraví ve všech třech případech smrti a ve čtvrtém případě z těžkého ublížení na zdraví a uložil mu podmíněný trest. Odvolací soud, který zrušil tři osvobozující rozsudky, ve svém prohlášení uvedl, že nezpochybňuje, že chirurg doufal, že jeho metoda bude fungovat, ale konstatoval, že Macchiarini jednal s trestným úmyslem. "Z vyšetřování vyplývá, že si uvědomoval riziko, že zákroky způsobí pacientům tělesná zranění a utrpení a že byl k těmto rizikům lhostejný," cituje rozhodnutí soudu agentura Reuters. Macchiarini na tiskové konferenci uvedl, že je výsledkem procesu zklamán a necítí se vinen, jelikož jednal s dobrým úmyslem. Poslední pokusy o odvolání byly prozatím neúspěšné.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy