Chrápete? Měli byste zpozornět: Komplikace při koronaviru vedou k třikrát větší úmrtnosti
Nová analýza zveřejněná v magazínu Sleep Medicine Reviews se zabývala deseti studiemi souvisejícími s koronavirem a spánkovou apnoí. Podle těchto studií mohou být lidé trpící danou poruchou koronavirem silně ovlivněni, mohou mít těžší průběh a existuje nemalá pravděpodobnost, že - ať v domácí péči nebo v nemocnici - covidu-19 podlehnou.
Autorka jedné ze studií, doktorka Michelle Miller, uvedla, že koronavirus postihuje stejné části dýchacího ústrojí jako právě spánková apnoe. „U osob s tímto syndromem není překvapením, že je covid-19 ohrožuje víc než běžného člověka. Chtěli jsme ale zjistit, o kolik je zvýšené riziko úmrtí,“ vysvětlila s tím, že u pacientů se spánkovou apnoí je třikrát větší pravděpodobnost smrti.
Spánková apnoe
Syndrom spánkové apnoe je porucha spánku, která vede k opakovaným krátkodobým zástavám dechu během spánku. Narušuje tak přísun kyslíku do těla, což má vliv i na kvalitu spánku. Dochází totiž k opakovanému buzení, a to někdy dokonce až stokrát během hodiny. Není tak možné přejít do hlubší fáze spánku, a člověk se pak cítí ráno velmi unavený.
Jedním z největších problémů spojených se spánkovou apnoí je fakt, že mnoha lidem nebývá diagnostikována, ačkoliv jí trpí. Podle asociace Sleep Apnea Association je až 80 % lidí trpících tímto syndromem stále bez správné diagnózy.
V těžších případech onemocnění jsou pacientům k dispozici například přístroje, které jim pomáhají v noci dýchat. Není ale jasné, zda by tyto přístroje mohly pomoct pacientům i v případě, že by se nakazili koronavirem.