Churchillova oblíbená špionka: Přežila válku a stala se z ní předloha pro Bond girl
Christine Granville se narodila v roce 1908 ve Varšavě do smíšeného manželství. Po německé invazi do Polska roku 1939 se v Londýně přidala k SOE, britským tajným službám, a stala se jejich první a nejdéle aktivní zvláštní agentkou. Prováděla špionážní, sabotážní a průzkumné mise. V celé Evropě byla známá jako zapálená polská vlastenka, odvážná a vynalézavá. Byla mimo jiné skvělou lyžařkou.
Na začátku války se pohybovala mezi Maďarskem a Polskem, kam se mimo jiné dostala na lyžích, když přešla Tatry v teplotách, které dosahovaly až -30 °C. Jejím úkolem bylo zorganizovat síť kurýrů mezi oběma zeměmi. Jejím úkolem bylo také organizovat sledování železniční, silniční a vodní dopravy pro britskou tajnou službu MI6. Když ji v Maďarsku chytli a vyslýchalo ji Gestapo, podařilo se jí předstírat příznaky tuberkulózy, v důsledku čehož byla propuštěna. Stále ji však sledovala policie, proto z Maďarska s pomocí britského velvyslance nakonec uprchla.
Práce pro organizaci FANY
Její kroky vedly do bulharské Sofie, kde britskému leteckému atašé předala mikrofilm, který propašovala od polské podzemní zpravodajské organizace. Mikrofilm byl diplomatickou cestou odeslán Churchillovi, kterému se tak dostaly do rukou fotky svědčící o plánované německé invazi do Sovětského svazu. K té došlo v červnu 1941. Dobrodružná cesta Christine Granville pokračovala přes Turecko, Sýrii a tehdejší Palestinu, absolvovala ji autem se svým kolegou z tajných služeb Andrzejem Kowerskim a dovedla je až do Káhiry. Tam britské i polské tajné služby pojaly podezření, že by Granville a Kowerski mohli ve skutečnosti pracovat pro Německo, takže až do roku 1943 dostávali od SOE jen nevýznamné úkoly.
Po návratu do Británie se přidala k charitativní organizaci FANY, která se věnovala ošetřovatelské a zpravodajské práci. Absolvovala výcvik a v červenci 1944 byla vysazena do Francie. U francouzsko-italských hranic přesvědčila polské vojáky bojující na straně Německa, aby se přidali k francouzskému odboji. Když Gestapo zajalo její kolegy z tajných služeb, předvedla přímo husarský kousek při jejich vysvobozování. Přesvědčila francouzského styčného důstojníka, že je neteří generála Montgomeryho a manželkou jednoho ze zajatců. Hrozila pomstou, pokud by se uvězněným mělo něco stát. Za jejich propuštění pak nabídla úplatek 2 miliony franků.
Peníze shozené padákem
Britská strana jí obratem dodala zmíněný obnos, peníze byly shozeny padákem. V té době byly spojenecké jednotky již pouhých 60 kilometrů daleko a Granville napůl vyhrožováním, napůl přesvědčováním místního příslušníka Gestapa dosáhla propuštění třech zajatých agentů. Po návratu do Británie Granville opět navázala spolupráci s polskými tajnými službami a až do konce války pracovala na vytváření zpravodajské sítě pro poválečnou Polskou lidovou republiku.
Po válce Christine Granville vystřídala různá zaměstnání, mimo jiné pracovala jako stevardka na zaoceánské lodi, kde se seznámila se stevardem Dennisem Muldowneym. Stali se milenci, ale Christine se s ním brzy rozešla, protože jí byl posedlý a děsil ji. V červnu 1952 se po návratu z jedné ze zaoceánských plaveb ubytovala v hotelu v Londýně, kde ji Muldowney ubodal k smrti. Za svůj čin byl ještě téhož roku oběšen v Pentonvilleské věznici.
Předloha pro Bond girl
Za svou činnost v tajných službách získala Christine Granville mnohá vyznamenání, mezi nimi i francouzský Válečný kříž a byla jmenována důstojnicí Řádu britského impéria, kteréžto ocenění se běžně civilistům neuděluje. Churchillova nejoblíbenější špionka údajně posloužila Ianu Flemmingovi jako předloha pro postavu Vesper Lynd, tedy Bond girl v jeho románu Casino Royale, který byl později zfilmován.