Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Chyba ve vládním nařízení? Respirátor nosit musíte, odmítá policie. A kdy vás může zakleknout

Policie čelí kritice kvůli zaklekávání.
Zdroj: Se souhlasem Magdalena Mili Kohoutova
PRAVIDLA
Mnoho lidí na sociálních sítích tvrdí, že policie, která v poslední době „zaklekává“ na docela dost lidí, kteří předtím neměli respirátor a prý se bránili výzvám uniforem, vlastně po lidech chce něco, na co prý nárok nemá. Policie ale trvá na tom, že plní to, co musí, a plní to v souladu s vládními nařízeními.

Zaklekávání lidí bez respirátorů

Máloco vzbuzuje tolik vášní jako videa ze „zaklekávání“ lidí, kteří neměli na ústech a nose respirátor, na výzvu policie si jej odmítli nasadit, případně dle tvrzení těch, kteří mají slogan „Pomáhat a chránit“, údajně odmítli uposlechnout jiných výzev.

V posledních dnech se v souvislosti s tím v diskusích na sociálních sítích množí názory, že Policie ČR údajně nemá postupovat zákonně.

Nařčení Policie ČR

Proč?

Momentálně platné vládní nařízení doslova „zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), kterým je respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu)“, což si někteří vykládají tak, že když není přímo zmíněno nošení přes ústa a nos, tak sice ochrannou pomůcku musí mít u sebe, ale není povinnost rovnou si ji dávat přes obličej.

Strážci zákona se brání

Takový výklad ale strážci zákona striktně odmítají.

„Principem vládních nařízení je snižovat šíření nákazy koronaviru a předejít kolapsu zdravotnických zařízení. V tomto duchu jsou vydávána vládní a ministerská opatření, ze kterých jednoznačně vyplývá, že osoba je povinna nosit ochranu dýchacích cest,“ sdělil eXtra.cz šéf tiskových mluvčích policejního prezídia plukovník Ondřej Moravčík.

„Jak již bylo mnohokrát řečeno, z textu jednoznačně vyplývá, že respirátory mají být nošeny na ústech a jakýkoliv jiný výklad je samozřejmě zcestný. Právní logikou by muselo být explicitně sděleno, že respirátor může být v kapse, což uvedeno není, a proto je třeba nařízení vnímat v celém kontextu tak, že jej musím mít nasazený,“ přidává.

Právníci souhlasí

Zdá se tedy, že argumentace nejasností vládního nařízení před policisty nikomu nepomůže. Za pravdu mluvčímu ostatně dávají i námi oslovení právníci, podle nichž se má jít skutečně po duchu nařízení a není třeba hledat kličky.

Policejní prezídium se ohradilo také proti častému tvrzení, že někoho zpacifikuje jen kvůli chybějící roušce či respirátoru. „Ani v jednom případě, na který narážíte, nebylo zasahováno kvůli nenošení ochranných prostředků, ale vždy kvůli nerespektování výzvy úřední osoby,“ přidal mluvčí názor policie.

Kdy zakleknou?

Zároveň také eXtra.cz vysvětlil, za jakých okolností vlastně policie může na občany „zakleknout“.

„Policista může použít jakýkoliv donucovací prostředek, který mu umožní dokončit zákrok. Pokud osoba spolupracuje, respektuje výzvy policistů a aktivně řeší celou událost, tak není zákonný důvod pro užití donucovacích prostředků. Pokud však klade pasivní odpor, tedy nekomunikuje, odmítá následovat hlídku k prokázání totožnosti, tak může být použití donucovacích prostředků odůvodnitelné,“ doplnil Moravčík.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy