Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Chybovost rychlotestů na koronavirus: Měly by se používat jen u rizikových skupin

Chybovost rychlotestů na koronavirus: Měly by se používat jen u rizikových skupin
Zdroj: Pixabay.com
Předchozí Další
+ Dalších 12 fotografií
Nákaza
Při zjišťování přítomnosti nového typu koronaviru byly nasazeny rychlotesty, které se však na některých místech užívaly nesprávně. A to při pokusu o plošný prvotní záchyt nakažených lidí. Odborníci však tvrdí, že rychlotesty by se měly užívat výhradně u těch, kteří jsou v rizikové skupině a je možné, že nakaženi jsou.

Špatné využití rychlotestů na odhalení přítomnosti nového koronaviru v těle zaznamenala například FN v Ostravě. V sobotu totiž přišli na to, že chybovost je velká a testy podle ostravské hygieničky Pavly Svrčinové dokonce ukazovaly falešně pozitivní a falešně negativní výsledky. Rychlotesty by tak raději využili jen u rizikových skupin.

Rychlotesty až v karanténě

"Čekáme teď na výsledky dalšího testování v rámci Česka. Zvažujeme, že rychlotesty zařadíme až na konec karantény u lidí, kteří byli jen izolovaní a nikdy pozitivně testovaní. Pracuje nám to s protilátkami," uvedla hygienička. "Testovali jsme ty, kteří vyhledali odběrové místo. Naštěstí jsme hned odebírali i vzorky na normální vyšetření a tam se ukázala chybovost testů," dodala.

Hygienici si i před využitím testů u pacientů v karanténě budou chtít prověřit jejich spolehlivost. Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák podotkl, že počítal s využitím rychlotestů spíš v karanténě. "Už od začátku jsme měli podezření a ukazuje se, že správné. Pak přišlo rozhodnutí to použít jako rozdělovací test, což ale nelze," vysvětlil Vondrák.

Zvýšená kapacita

Kraj však bude i nadále spoléhat na laboratoře. Ty zvládnou zhruba 900 vzorků denně, což je podle Svrčinové dostačující a testování probíhá plynule. Brzy by se mohla připojit další laboratoř, kde se čeká na potřebný přístroj, a testovací kapacita by se pak mohla zdvojnásobit.

Chybovost testů

Manuál Státního zdravotního ústavu uvádí, že rychlotest na nový COVID-19 odhalí protilátky viru a ty se objevují zhruba tři dny po prvních příznacích. Nakažení jsou podle SZÚ však infekční už dva dny před objevením symptomů. Pražská hygienička Zdeňka Jágrová říká, že testy jsou určené těm, kteří byli 14 dní doma a z izolace odcházejí do zaměstnání.

I náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula je toho názoru, že rychlotesty k něčemu budou. "Musí se počítat s tím, že mají vysoké procento chybovosti. Ale díky nim jsme už zachytili x pacientů," uvedl v neděli v České televizi.

Falešně pozitivní i negativní

Adam Vojtěch se k rychlotestům před několika dny vyjádřil také. Pokud bude test pozitivní, je vysoká pravděpodobnost, že člověk opravdu nakažený je. Pokud nákazu neodhalí, může být test falešně negativní a pacient může být nakažen, bude se k němu tedy přistupovat individuálně a hodnotit se bude podle příznaků.

Vše o situaci v Česku kolem koronaviru se dočtete zde.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy