Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Chyby ve filmu Pekařův císař: Na scéně je možné zahlédnout jeřáb i kameramana

Císařův pekař a Pekařův císař: Největší chyby v legendární komedii
Zdroj: Československý státní film
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
CHYBY

Historická komedie Císařův pekař - Pekařův císař zanedlouho oslaví tři čtvrtě století a stále se jedná o jeden z nejoblíbenějších českých filmů vůbec. Jeho rozpočet byl na tu dobu astronomických 27 milionů korun, a když se režie ujal Frič, nezastavil se ani na této částce, jelikož jak popsal historik Taussig pro MF Dnes, mnoho scén se muselo přetáčet a herců přeobsadit. I přes takovou sumu se však ani tento snímek nevyvaroval mnoha chyb.

Veselohra Císařův pekař - Pekařův císař patří mezi perly české kinematografie. Jeho natáčení však provázely mnohé problémy, včetně přeobsazení režiséra a zhruba poloviny castingu. Přesto se nakonec zdárně natočil, a dokonce na své zhotovení získal částku přesahující 27 milionů korun, což bylo na tu dobu něco nepředstavitelného. Jak uvádí Taussig v MF Dnes, obnosu se nelze divit, jelikož bylo například třeba nechat utkat drahé látky na honosné kostýmy pro celý dvůr a vyrobit hromadu replik. Filmaři však také dostali k dispozici originální umělecká díla z hradních sbírek a galerií. Přesto se film neobešel bez chyb, které neunikly ani všímavým očím uživatelů ČSFD.

Chyby ve filmu Pekařův císař:

1. Ernest Alessandr Scotta čte hebrejský nápis na oživení Golema zleva doprava. Hebrejské písmo se ale čte zprava doleva.

2. Na začátku druhého dějství leze pekař Matěj po žebříku z kanalizace, do níž spadl z hladomorny. Ačkoli plaval ve vodě a ještě na něj při výstupu vylili ze shora vědro vody, vyleze nahoře úplně suchý.

3. V momentě, kdy Golem prochází zdí, lze nalevo od něj zahlédnout prchajícího pána s trámkem, se kterým zřejmě dělníci zeď místo Golema provalili.

4. Astrolog Tycho de Brahe se ve filmu zmiňuje, že kolega Koperník má jiný názor na systém pohybu planet ve vesmíru. Pravdou však je, že se Tycho De Brahe narodil tři roky po Koperníkově smrti, tudíž se nikdy nemohli setkat, natož si vyměňovat jakékoli názory.

5. V závěru filmu je krátký záběr na Prahu, kde se skví Chrám sv. Mikuláše a Národní divadlo. Stavby, jež za doby Rudolfa II., kdy se film odehrává, zdaleka ještě nemohly stát. Zároveň je možné spatřit i anténu na jedné ze střech.

6. Při závěrečné scéně na zámeckých schodech je na stěně vidět stín jeřábu, kamery i kameramana.

GLOSA: Tvůrci Survivoru ničí celou hru. Začíná to být komické

Související články

Další články

Nejnovější kauzy