Chystáte se na houby nebo borůvky? Pozor! V lese na vás číhá parazit, který nosí smrt
Nakazit se můžete lehce. "Člověk není primárním hostitelem. Ale nakazit se může. A to tak, že liščí trus ulpí na lesních plodech, které člověk nemyté zkonzumuje. Lesní plody konzumují i hlodavci, kteří se tak mohou stát mezihostitelem parazita," řekla eXtra.cz odbornice Jana Doležalová z Parazitologického ústavu Akademie věd České republiky.
Pokud po návštěvě lesa, respektive konzumaci zmíněných plodů, dostanete horečku, hubnete či pociťujete únavu, může hrozit riziko, že v těle máte parazita. Odhalí ho rozbor krve.
Riziko smrti existuje, je sice malé, ale není dobré ho podcenit, zejména pokud neradi docházíte při zdravotních komplikacích k lékaři a raději se léčíte neodborně sami. "Z vajíček se v těle člověka uvolní larvy, které s krví doputují do jater. Tam se začnou množit a vytvoří cysty. Hrozí přesun i do jiných orgánů. Následovat by měl chirurgický zákrok a léčba. Růst cysty připomíná nádorové bujení jater a často je i za nádor chybně diagnostikován. Protržení útvaru v těle může způsobit anafylaktický šok a takřka okamžitou smrt," upřesnila Doležalová.
Parazit byl objeven asi před 40 lety. Aktuálně se odborníci domnívají, že ho má jen například v Ústeckém kraji více než 40 procent lišek. Třeba v sousedním Německu ho má až 80 procent lišek. Ročně tam s onemocněním hospitalizují kolem sta pacientů.
V Česku sice existuje jen jediný případ úmrtí způsobený tasemnicí liščí, ale rizika, která parazit představuje, by neměli lidé podceňovat. V posledních letech se vyskytlo i několik dalších případů onemocnění, žádný ale naštěstí tragicky neskončil.
SERIÁL EXTRA: Zabijáci pod mikroskopem
1. díl – Kočka, zelenina a nedovařené maso: Toxoplasma zabije ročně milion lidí, říká profesor Flegr
2. díl - Běžný vir, kterým trpí polovina Čechů: Přenáší se líbáním a sníží vám inteligenci