Čínské velvyslanectví se ohradilo proti výroku kardinála Duky. Šlo jen o nadsázku, hájí se
Výrok kardinála Dominika Duky o tom, že je koronavirus čínská biologická zbraň, vzbudil rozpačité emoce. „V této situaci je to čínský virus, únik biologické zbraně, o tom jsou přesvědčeni vojenští specialisté na celém světě. Buď se to bojí říct, nebo to nesmějí říct,“ řekl Duka ve svém kázání.
K výroku se brzy na to vyjádřil nejen imunolog Václav Hořejší, který tvrzení silně zkritizoval, ale také Arcibiskupství pražské, které situaci krátce okomentovalo. „Pan Kardinál tvrzení považuje za pouhou hypotézu,“ sdělil pro eXtra.cz tiskový mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz. Dodal, že byl výrok vyjmut z kázání, jehož podstata byla o něčem úplně jiném. S tak odvážným tvrzením, které pobouřilo značné množství lidí, se prý Duka setkal v zahraničním tisku a mezi vysokými představiteli armády, které ale mluvčí Prinz nejmenoval.
Čínské velvyslanectví s výrokem nesouhlasí
Čínské ambasádě v Praze se Dukův výrok nelíbil a ostře se k němu vyjádřila. „Čínské velvyslanectví naléhá na kardinála Duku, aby okamžitě napravil svá chybná tvrzení,“ uvedli ve své zprávě pro idnes.cz. Podle velvyslanectví je důležité poukázat na to, že hledání původu koronaviru je složitý vědecký problém a nepodložená podezření nemohou nahradit vědecký výzkum.
Kardinál Duka poté napsal otevřený dopis imunologovi Hořejšímu, v němž se vyjádřil jak ke svému projevu, tak k reakci čínského velvyslanectví. Podle Duky byl výrok pouhou nadsázkou. „Mým posláním není šířit fake news a poplašné zprávy, jak se domníváte. Upozorňuji, že můj otec, voják západní fronty, byl uvězněn za to, že hovořil o náznacích uvěznění a likvidace účastníků zahraničního odboje komunisty. Ano, v té době šířil slovy KSČ fake news. Dnes víme, že mluvil pravdu,“ popisoval dále ve svém otevřeném dopise Duka. Slova, která použil při bohoslužbě, byla navíc určena řeholníkům a nebyla tak žádným politickým prohlášením ani odbornou nebo vědeckou diskuzí. Měla vést pouze k zamyšlení.
V Číně se nerespektují lidská práva
Chtěl také připomenout, že v Číně nejsou zcela respektována lidská práva a náboženská i politická svoboda je výrazně omezována. „Biskupové a kněží, věřící katolické církve a jiných křesťanských církví, ale i jiných náboženských skupin, jsou vězněni a vystavováni represím,“ uvedl ve svém dopise a dodal, že situace je špatná hlavně v Hong Kongu.
Ani Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím stále neví, odkud se koronavirus vzal. Podle nich je velmi nepravděpodobné, že by mohl vir uniknout z čínské laboratoře. Všechny hypotézy ohledně původu nemoci jsou ale zatím stále otevřené. Vědci se však domnívají, že se koronavirus na lidi přenesl od netopýrů nebo jiných zvířat a nejspíše se to stalo na jihozápadě Číny.