Co dělat, pokud jste klientem Bohemia Energy: Přečtěte si rady, jak na to
Konec společnosti Bohemia Energy, u které mělo sjednané smlouvy přes 900 tisíc českých odběratelů, uvrhl mnoho z nich do nejistoty. Nyní obíhají konkurenční dodavatele se snahou zajistit si dodávky energií. Co nejlépe udělat, vám objasní náš souhrn.
Jsem klientem Bohemia Energy, co mám nyní dělat?
Možná to bude znít překvapivě, ale v tuto chvíli nemusíte dělat téměř vůbec nic. Podle zákona vám totiž bude dodávat elektřinu nebo plyn takzvaný dodavatel poslední instance. Jediná věc, kterou byste měli udělat, je přestat platit pravidelné zálohy, a to do té doby, než uzavřete smlouvu s novým dodavatelem.
Výběr nového dodavatele
Během několika týdnů byste si pak měli projít nabídky dodavatelů na trhu (pro tento účel existuje mnoho srovnávačů a kalkulaček) a vybrat si nového stálého dodavatele energií. Není třeba obléhat kanceláře různých dodavatelů, máte na to čas. Důležité je především vše pečlivě uvážit a nepodlehnout lákavým nabídkám, které mají ve skutečnosti různé háčky a dodatky.
Za jakou cenu budu nyní odebírat energii?
Dokud si nenajdete nového dodavatele, bude vám energie dodávat dodavatel poslední instance, jak už jsme zmínili výše. Ten má zpravidla vyšší ceny, než nabízela firma Bohemia Energy. Kupříkladu u elektřiny zákazníkům Bohemia Energy účtovala odběr jedné megawatthodiny za 1500 až 1700 korun. U dodavatelů poslední instance se musíte připravit na vyšší náklady. Například u firmy ČEZ je roční smlouva na odběr elektřiny za 4229 korun.