Co je to promoření? Nebude to jako ve Velké Británii, říká Roman Prymula
V pondělí znovu zasedla vláda, aby probrala uvolnění některých opatření spojené s koronavirem. Po jednání vlády proběhla tisková konference, které se zúčastnil také náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Upřesnil, co přesně mínil termínem promoření (také se používá termín přirozená imunizace populace).
Promoření v Česku
Jestliže se budou chránit nemocní senioři, onkologičtí pacienti a ti, kteří trpí chronickými onemocněními, je cesta promoření naprosto potřebným krokem, myslí si Prymula. "Budeme postupně uvolňovat plošná opatření, aby nebyla celá země v paralýze. Chceme, aby se ostatní skupiny navrátily do běžného života. Je zjevné, že díky tomu se bude vnímavost populace snižovat a budou viru exponováni," uvedl náměstek ministra zdravotnictví.
"Je to žádoucí, protože bez dlouhodobého navození imunity bychom nebyli schopní s nemocí efektivně bojovat, a to je pointa toho, co chceme v následujících dnech dělat. Nechceme anglický model (stádní imunita) nebo švédský model (velmi malé množství restrikcí) a nechceme, aby došlo k exodu. Bude stále fungovat chytrá karanténa, kterou chceme zaměřit především na osoby, které jsou rizikové, a budou stále platit přísná hygienická opatření," vysvětlil Prymula.
Premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček považují jeho teorii za rizikovou. Co konkrétně řekl Hamáček, se dočtete zde.