Co schválila vláda: Zákaz stravování ve firemní jídelně a povinné testování zaměstnanců
Testování ve firmách
Vláda schválila povinné testování ve firmách. Podniky nad 250 zaměstnanců budou muset začít ve středu a do 12. března musejí otestovat všechny lidi. Podniky s 50 až 249 lidmi začnou s testováním v pátek a všichni pracovníci budou muset mít testy hotové do 15. března. Vláda nyní stanovila delší termíny, jinak bude požadovat testování jednou týdně.
Možné bude antigenní testování u závodního lékaře nebo u externího poskytovatele, stejně jako samotestování. Nejdéle do dvou týdnů tak 10 000 podniků podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka otestuje 2,1 milionu svých pracovníků. Antigenní testování provedené zdravotníkem bude plně hrazeno, na samotestování stát přispěje 60 korun na test.
Žádné testování při home office
Povinné testování ve firmách se nebude podle ministra Havlíčka vztahovat na lidi pracující z domova. V případě podniků, které mají více poboček po republice, se jejich zaměstnanci sčítají. Pokud se tak bude jednat o společnosti s více než 50 zaměstnanci, bude pro pracovníky, kteří docházejí do firmy, testování závazné. Zaměstnanci firem, kteří pracují v různých pobočkách, se mohou nechat v testovat v místním odběrovém centru. Antigenní testy tu mají třikrát za týden plně hrazené ze zdravotního pojištění. Povinný bude jeden test týdně.
Firemní jídelny
Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které provoz závodního stravování zakazuje. Zaměstnanci si budou moct jídlo do práce donášet, nebudou moct ale jíst v jídelnách, aby se tam nesdružovali, doplnila. Termín platnosti opatření Schillerová neuvedla.
Kompenzační bonus
Finanční správa od úterního odpoledne začne přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Příspěvek byl zvýšen z 500 korun novým zákonem, který v pátek vyšel ve Sbírce zákonů. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně. Bonus již nově není navázán na nouzový stav a podpora bude zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent.
Žádost je možné podat zpětně od 1. února, jak informovala ministryně financí Alena Schillerová. Dodala, že o nový příspěvek bude možné požádat i přes on-line finanční úřad, který v neděli finanční správa spustila.
Pokračování české vakcíny
Vláda v pondělí schválila materiál ministerstva zdravotnictví k pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Na webu o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Úřad si od pokračování slibuje to, že by domácí vakcína mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru, které se rychleji šíří a mohou oslabit účinnost nyní používaných vakcín. Náklady na další fázi vývoje, která by zahrnovala výrobu látky pro klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti, se předběžně odhadují až na 250 milionů korun.