Co se jí o Vánocích: Variace na štědrovečerní hostinu s kaprem i bez něj. Zkuste houbového kubu
Vánoce jsou tady a s nimi i každoroční období "obžerství". Na Štědrý den tradičně večeříme rybí polévku a kapra s bramborovým salátem. Věděli jste ale, že si můžete v klidu k obědu dopřát houbového kubu, a přitom neporušit půst? Pokud nepatříte k milovníkům ryb, jsou tu i variace na štědrovečerní večeři bez ní. A čím pohostit návštěvy? Vinná klobása, chlebíčky či vaječný koňak a punč. Ve spolupráci s webem Toprecepty jsme se podívali na to, co by na svátečním stole určitě nemělo chybět.
Co se tradičně jí na Štědrý den?
Tradiční staročeský pokrm, který se má podávat k obědu 24. prosince, je houbový kuba. Že se na Štědrý den má držet půst a nejíst až do večera? To je pravda jen zčásti. Půst se má opravdu držet a jíst až s první večerní hvězdou, jde ovšem jen o masové pokrmy. Bezmasého houbového kubu si tedy klidně dopřejte.
Příprava je snadná, jen nezapomeňte namočit houby předem, aby stihly změknout. Dále potřebujete kroupy, sádlo, cibuli a česnek. Kroupy spaříte, přidáte orestovanou cibulku, česnek a houby a dochutíte pepřem, solí a majoránkou. V pekáčku vytřeném sádlem pečeme asi 30 minut.
Houbový kuba je sice výborný, ale poněkud sytý pokrm. Pokud se tedy nechcete přejíst, můžete zkusit lehčí verzi z pohanky. Zajímavá je také moderní varianta s tofu a sušenými rajčaty.
Štědrovečerní večeře s kaprem i bez něj
Ke štědrovečerní večeři patří rybí polévka a smažený kapr. Na rybí polévku většinou používáme kapří hlavu a vnitřnosti z kapra, kterého smažíme na druhý chod. Pokud se vám představa kapří hlavy a vnitřností v polévce úplně nezdá, můžete zkusit variantu přímo z kapřího masa, která se doporučuje i odpůrcům ryb. A pro ty úplné odpůrce je tu falešná rybí polévka bez ryby.
Ke druhému chodu si pak podle tradice máme dát smaženého kapra s bramborovým salátem. Čím dál více lidí má ovšem s rybou problém, existuje tedy již spousta receptů, jak se jí u hostiny vyhnout či potlačit rybí chuť. Pokud se vám tedy kapr vyloženě nepříčí, můžete ho zkusit naložit do mléka a citronu, nebo citron přidat do těstíčka.
Že ani to není nic pro vás? Pak se tu nabízí klasika v podobě vepřových nebo svátečnějších telecích řízečků. K nim můžete vyzkoušet vídeňský bramborový salát.
A co na Boží hod?
Ke snídani si přes svátky rádi dopřáváme vánočku namazanou máslem, marmeládou nebo obojím. Co udělat, když náhodou zbude a ztvrdne? Zkuste výbornou sváteční žemlovku z vánočky!
Dalším tradičním vánočním jídlem je dnes již trochu upozaděná vinná klobása. Vyrábí se z vepřového či telecího masa a není předem tepelně opracovaná, proto se musí co nejrychleji zkonzumovat. Při přípravě se stočí do spirál, zajistí špejlí a peče na rozpáleném tuku. Zde se vracíme k původu, proč je vinná klobása vánoční jídlo - vzniklé červené kolo připomínající Slunce je spojeno s oslavou slunovratu.
Vyzkoušet můžete třeba vinnou klobásu v trojobalu, ke které doporučujeme bramborový salát. Takto může posloužit i jako náhrada kapra ke štědrovečerní večeři. Zajímavá je i variace s kysaným zelím, brambory a jablkem.
Čím na Vánoce pohostit návštěvy?
K Vánocům tradičně patří i vaječný koňak. Hostitelé se rádi předhánějí v tom, kdo má tu nejlepší recepturu, kterou si v rodině střeží. Do všech ale patří žloutky, zahuštěné mléko a rum. Můžete ho ale ozvláštnit - například kapučínem.
Dalším vánočním pitím je punč. Na něj potřebujeme nejčastěji víno, rum, pomeranč a aromatické koření.
A co k menšímu zakousnutí? Cukroví a chlebíčky! Cukroví už máte napečeno, ale chlebíčky je nejlepší dělat v den konzumace. Jako pomazánku na ně můžete použít i zbytek bramborového salátu, kterému dodáte tekutější formu přidáním majonézy. Podobná, ale jednodušší variace na pomazánku je i ta z brambor, salámu, okurky a majonézy, kterou autor nazval strouhaný salát.
A pokud už nechcete nic, co i jen vzdáleně připomíná bramborový salát, ani vidět, můžete zkusit výbornou pomazánku na chlebíčky z vajec a taveného sýra.