Kukačky v reálu: Co zabrání tomu, aby nedošlo k záměně miminka v porodnici? Pomoct může i tatínek
Rozlišit jedno novorozeně od druhého bývá často velký oříšek. Proto v porodnicích využívají hned několik postupů, aby nedošlo k záměně miminka podobně, jako se to stalo v Třebíči.
Ihned, jak přijde miminko na svět, dostane na ručičku plastový identifikační náramek. Na něm je uvedené pohlaví, jméno a příjmení novorozence, přesný čas a datum, kdy přišel na svět, a příjmení matky. To pro případ, že by mělo miminko příjmení po otci. Náramek se pak novorozenci nesundává do doby, než odjede i s maminkou z nemocnice.
Interní dokument pražské Fakultní nemocnice na Bulovce pak doporučuje pro jistotu přidělat novorozeněti na druhou ruku kolečko s číslem. To samé pak má i matka.
Dítě se popíše genciánkou
Dalším způsobem, jakým sestry často označují miminko, je genciánová violeť. Takzvaná genciánka je barvivo a zároveň působí jako antiseptikum, jelikož má antimykotické, antibakteriální a antihelmintické účinky. Genciánkou pak sestra popíše miminko zpravidla přímo na hrudníku nebo na stehýnku.
Základem je i dobře poznačená postýlka, případně inkubátor. I na něm musí být nezbytné údaje, které má dítě napsané na svém plastovém náramku. Postýlky se po dobu pobytu miminka v nemocnici zásadně nemění. Poznačená je i zavinovačka, ve které je novorozenec zabalený.
Tatínek vše kontroluje
O správném postupu se pak může ujistit i tatínek, který má právo být u porodu. Může tak sledovat a kontrolovat sestru, když uvádí všechny nezbytné údaje do identifikačního náramku nebo když miminko odnáší do postýlky. To vše by mělo na sto procent zabránit tomu, aby došlo na jakoukoliv nešťastnou výměnu.