Covidová olympiáda je tu: Opět bude v bublině, favority na nejvíc medailí jsou Norové
Po letních hrách v Tokiu se chystá další olympiáda v kulisách koronavirové pandemie, na níž se kromě výkonů a příběhů řeší výsledky testů na covid-19 a přísná opatření. Zimní olympijské hry v Pekingu začnou v pátek a favority na největší medailový zisk jsou podle analytiků ze společnosti Gracenote Norové. Celkem si závodníci rozdělí rekordních 109 sad medailí v patnácti sportovních odvětvích, o něž se bude bojovat ve třech oblastech. Kromě metropole Pekingu to budou horská střediska Jen-čching a Čang-ťia-kchou. ČR posílá na hry rekordní výpravu více než stovky sportovců, protože se kvalifikovaly oba hokejové týmy.
Olympiáda bude znovu v uzavřené bublině, na rozdíl od Tokia se tentokrát někteří akreditovaní účastníci nebudou moci volně pohybovat ani po dvou týdnech pobytu. Do Číny mají povolený vstup prakticky jen očkovaní, protože bez očkování by byla povinná třítýdenní karanténa. Všichni účastníci se musejí denně testovat. Základem úspěchu tedy je dostat se bez pozitivního výsledku na start.
Kvůli koronaviru přišel olympijský turnaj o účast hokejistů ze zámořské NHL, kteří měli pod pěti kruhy hrát poprvé od Soči 2014. Na rozdíl od Tokia by ale neměly být prázdné tribuny, i když vstupenky nešly do volného prodeje. Účast zahraničních návštěvníků je znovu zapovězena, ale vybrané skupiny lidí trvale žijících v Číně by se do ochozů za přísných podmínek měly dostat.
O kapacitě ještě není rozhodnuto
Pořadatelé doufají v zaplnění kapacity minimálně ze třiceti procent. „Pokud jde o kapacitu, ještě nemáme rozhodnuto, protože se pravidla musí nastavit sportoviště od sportoviště. Ale řekl bych, že jedno ze tří nebo jedno ze dvou (možných míst) by byl dobrý výsledek. Bude také záležet, zda je dějiště venku, nebo uvnitř,“ uvedl dnes Christophe Dubi, výkonný ředitel olympijských her v Mezinárodním olympijském výboru (MOV).
V Číně se očekává přes 2800 sportovců z více než devíti desítek zemí. Stejně jako před čtyřmi lety by měli medailové hodnocení ovládnout Norové, uvedla předpověď Gracenote zveřejněná měsíc před začátkem olympiády. Norské velmoci, tradičně silné například v klasickém lyžování nebo biatlonu, přisoudila 45 medailí, což by bylo ještě o šest více než v Pchjongčchangu 2018. Tehdy přitom Norové ziskem 39 medailí o dva cenné kovy překonali rekord Spojených států amerických z Vancouveru 2010.
Největší nadějí je Ester Ledecká
Největší českou nadějí bude obhájkyně dvou zlatých medailí z Pchjongčchangu Ester Ledecká, která se znovu chystá závodit na snowboardu i na lyžích. Na minulých ZOH získala ČR sedm medailí, ale tentokrát se takový úspěch neočekává. Mimo jiné i proto, že chybí vítězka snowboardcrossu ze Soči a bronzová z Pchjongčchangu Eva Samková, která se nestihla zotavit ze zlomeniny obou kotníků.
Kvůli trestu za organizovaný doping ruská výprava znovu nebude závodit pod svou vlajkou a dalšími národními symboly. Pod hlavičkou ruského olympijského výboru se do Pekingu chystají více než dvě stovky sportovců a řada z nich má velmi vysoké ambice. Medailovou žeň očekávají Rusové například v krasobruslení, jak naznačilo nedávné mistrovství Evropy. Na stupně vítězů by se měli podívat i v běhu na lyžích. Před čtyřmi lety v Pchjongčchangu získali "olympijští sportovci z Ruska" sedmnáct medailí. Tentokrát by jich podle analytiků měli mít až tři desítky, což by je řadilo do nejlepší trojice v hodnocení zemí.
Zahajovací ceremoniál je naplánovaný na pátek, ale první olympijské soutěže začnou už ve středu. V prvním kole curlingu smíšených dvojic se představí i český manželský pár Zuzana a Tomáš Paulovi. Zimní olympijské hry 2022 skončí v neděli 20. února.