Dcera národa budí velké vášně: Příšerný paskvil, říkají jedni, druzí neotřelý styl ocenili
Česká televize odvysílala první díl nové minisérie Dcera národa, která mapuje život dcery spisovatele Karla Havlíčka Borovského. V hlavních rolích se představili Antonie Formanová, Jiří Langmajer nebo Robert Mikluš. A zatímco někteří jsou z netradičního formátu nadšení, druzí kritizují zejména fakt, že historické postavy se v 19. století chovají, jako kdyby byly v 21. století.
Minisérie Dcera národa vzbudila hned po odvysílání prvního dílu pořádně vášnivé reakce. Příběh se točí kolem pubertální Zdeňky, dcery spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského, kterou ztvárnila Antonie Formanová.
Divákům nejvíce vadilo, že ačkoliv se děj odehrává během Národního obrození, postavy se chovaly, jako by žily v moderním světě 21. století. Další komentovali i fakt, že se v ději objevují tanečníci tmavé pleti.
Negativní reakce
„Nechápu, proč si tvůrci dávají tolik práce s kostýmy, dobovou výpravou, aby to pak totálně zazdili současnou mluvou a gesty. Že by to současný divák nepřijal? F. L. Věk se reprízuje dodnes a nikdo mu nevyčítá, že se v něm nemluvilo jako v době natáčení. Natočit dobovku a dát k tomu dialogy jako z influencer párty, to umí každý, ale dát si tu práci, nastudovat si, jak by to tak asi mohlo tenkrát být, a jít s kůží na trh, to by byl kumšt hodný obdivu,“ zlobí se na CSFD uživatelka Agatha. „Nejsem proti tomu točit historii moderně. Ale některé věci jsou za mě prostě přes čáru,“ okomentoval Cheeter.
„Sami tvůrci zjevně nevěděli, jak s tématem naložit, a tak místo toho, aby se buď dali na cestu satirické taškařice s historickým pozadím, nebo naopak vážně zpracovaného, dobového seriálu s reálnou atmosférou na pozadí Národního obrození, tak po ,čapkovsku‘ uvařili dort, jejž by jim i kočička s pejskem záviděli,“ myslí si Bozvav. „Jako parodie na Dceru národa možná dobré. Bohužel jako historický seriál o ničem,“ píše Milan na Facebooku. "Čím větší snaha být originální, tím větší paskvil," dodal Rudolf. "Tak něco příšerného jsem dlouho neviděla," dodala Eva.
Doporučené video: Rozhovor s Antonií Formanovou:
Druzí jsou nadšení
Naopak se našlo i plno lidí, které tento odlehčenější formát, který se nedrží přísných historických faktů a dobových zvyklostí, bavil. „Pokud má publikum něco mezi ušima a zvládne vytáhnout z police krutopřísnou literaturu faktu, nebude mít s odlehčeným konceptem moderně pojaté, tragikomické romance problém. Současná mluva mi nevadila, Antonie byla skvělá, stejně tak zbytek obsazených, formát minisérie mi vyhovoval, za sebe dávám ve známost, že mi Dcera národa sedla mnohem lépe než počin Božena. Lehké, zábavné, zajímavé, s jasným sdělením, edukativní i pro tiktoková trdla, pojetí i realizaci chválím, určeno divákům, kteří se neberou příliš vážně,“ chválí Marhoul.
„Seriál je super. Je to svižné, chytré, vtipné. Asi jako kdysi formanovský Amadeus,“ okomentovala Jana. „Já jsem z tohoto počinu nadšený. Nápad pojmout známý příběh z národních dějin jako romantickou tragikomedii pro teenagery je prostě výborný. Výčitky, že takto se v 19. století nemluvilo, nebo že národní buditelé jsou tu vyobrazení jako parta dementů, je jen nepochopením konceptu. Výborná kamera, dramaturgie a scénář,“ tleská uživatel Amundseen.