Démon alkohol v Česku: Pití u žen podporuje vznik rakoviny prsu, tvrdí známý psychiatr
"Ženy bývají zpravidla ve vztahu k návykovým látkám zdrženlivější a opatrnější. Tím lze vysvětlit menší počet závislých žen v porovnání s muži," konstatuje psychiatr Karel Nešpor s tím, že ženy jsou na působení návykových látek citlivější. "Mají menší játra, což vede spolu s nižší hmotností, vyšším obsahem tuku v těle nebo nižší aktivitou příslušných enzymů k tomu, že návykové látky působí u žen silněji než u mužů."
Zkušený lékař rovněž tvrdí, že se ženy často dostávají do problémů s alkoholem kvůli partnerovi, který sám pije nebo bere drogy. Zdravotní škody po návykových látkách však u žen nastávají dříve. "Už dávka kolem dvou deci vína nebo malé pivo každý den zvyšuje u žen riziko vzniku rakoviny prsu."
Společnost si u žen mnohem více všímá užívání návykových látek včetně alkoholu, což vede k tomu, že jsou odsuzovány více než závislí muži. Nadměrné užívaní alkoholu se navíc podepisuje na vzhledu: narušuje kvalitu kůže, podporuje vznik rozšířených cév a žilek na tvářích a nevlídně působí na cévky v očích, že časem zarudnou. Ženám většinou více záleží na tom, jak vypadají a jak působí na své okolí, čímž lze vysvětlovat jejich častější samotářské pití. Karel Nešpor však tvrdí, že často stačí měsíc nebo dva abstinence, aby ženy zase prokoukly.
"Ženy se v souvislosti s návykovým problémem dopouštějí méně často trestných činů a násilného jednání. Naproti tomu závislá žena bývá častěji týrána, fyzicky napadána a sexuálně zneužívána," říká Karel Nešpor a doplňuje, že rodiny a děti závislých žen trpí jejich problémem častěji mnohem více než je tomu u mužů.
Ke specificky ženským problémům patří riziko poškození plodu v těhotenství v důsledku požívání alkoholu, kouření tabáku nebo působením jiných návykových látek. "Plod je nejzranitelnější na
počátku těhotenství, kdy o něm žena ještě nemusí vědět. Proto by měly abstinovat všechny ženy, které nevylučují těhotenství," konstatuje psychiatr.
Je důležité říct, že ženy následnou léčbu zvládají lépe, Karel Nešpor tvrdí, že ženy umí během léčby dobře využívat psychoterapii a rychleji se učí relaxační techniky a jógu.