Démon alkohol v době covidotyranie: Pětina Čechů pije víc, odborník Karel Nešpor radí
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky mapovala v době loňské jarní pandemie chování lidí v karanténních podmínkách. Z jejího zkoumání vyplynulo, že skoro 18 % Čechů zvýšilo konzumaci alkoholu
Psychiatr Karel Nešpor, který se dlouhodobě věnuje lidem závislým na alkoholu a dalších látkách, říká, že v době pandemie působí na spotřebu alkoholu u populace takzvané rizikové a ochranné činitele. "Ty rizikové zahrnují stres, rozvolnění životního stylu při práci z domova nebo to, že Anonymní alkoholici se mohou scházet pouze online. Mezi ochranné činitele patří zavřené hospody a noční kluby, nutnost víc šetřit a větší péče o své zdraví."
Podle množství vypitého alkoholu nelze určit, zda jste alkoholikem. K nejdůležitějším znakům patří zhoršené sebeovládání ve vztahu k alkoholu. "Takový člověk pije opakovaně víc, než chtěl, a pije i v situacích, kdy je to vysloveně nevhodné," upozorňuje Karel Nešpor.
"Kromě zhoršeného sebeovládání je pro závislost typické zanedbávání jiných zájmů, pokračování v pití navzdory negativním následkům, odvykací stavy provázené třesem a růst tolerance," odpovídá Karel Nešpor na otázku, jak člověk pozná, že má doma alkoholika. K diagnóze závislosti stačí splnit tři ze šesti zmíněných znaků.
Společně s tím však tvrdí, že závislost není jediný problém, co alkohol může způsobit. Kromě závislosti existuje i rizikové nebo škodlivé pití. To způsobuje poškození jater nebo tvorbu nádorů. K takovým problémům pak dochází i u lidí, kteří na alkoholu vůbec závislí nejsou.
Respektovaný psychiatr doporučuje každému, kdo u sebe pozoruje problém s pitím a chtěl by ho řešit, že by měl vyhledat organizaci Anonymní alkoholici, případně i léčbu ve specializované ambulanci nebo léčbu pobytovou. "Střízlivost je výhoda vždy, a za pandemie zvlášť. Střízlivý člověk lépe chrání sebe i druhé a má lepší imunitu," dodává.