Den matek je za námi: Znáte historii tohoto svátku a víte, proč se za socialismu neslavil?
Kořeny tohoto svátku sahají do 20. století, kdy v roce 1907 začala o jeho zavedení usilovat průkopnice za práva žen Anna Marie Jarvis. Ta tento den poprvé oslavovala se svými přáteli, protože chtěla poděkovat své vlastní matce, která se zasloužila o vznik pracovních kroužků, v nichž se lidé učili zdravotní pomoci. O tři roky později, v roce 1910, se o veřejné oznámení svátku zasloužil guvernér Západní Virginie a v roce 1914 Den matek oficiálně schválil Kongres a prezident Woodrow Wilson.
Za první republiky se u nás o zapsání svátku do povědomí veřejnosti v roce 1923 zasloužila dcera prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka Alice Masaryková. Ta se za svého života angažovala v ženském hnutí a navštěvovala přednášky o feminismu a ženských otázkách.
Minulý režim svátek matek zatlačil do pozadí a nahradil jej upřednostňovaným Mezinárodním dnem žen, který se slavil 8. března. Ten má o něco delší tradici a komunistům se líbil víc. Výjimečně byl připomenut v roce 1968, obnoven byl ale až po revoluci, v roce 1990.
Den matek v Čechách není oficiálním svátkem, ale došlo k několika pokusům o jeho zapsání. Podle některých by měl být státním svátkem ustanoven MDŽ. S tím ale nesouhlasí zástupkyně českých ženských organizací a poukazují na stoletou historii dne mateřství. Mají za to, že druhá květnová neděle by měla připomínat nezastupitelnou roli matek, osmý březnový den zase boj za rovnoprávnost žen. V kalendáři je podle nich místo pro oba svátky. A co si o tom myslíte vy?