Děti jako Oliverek mají šanci na lepší život: Pojišťovna bude hradit dětem s SMA drahou terapii
"Podařilo se nám dohodnout na výrazné slevě a díky tomu budeme schopni zajistit léčbu všech dětských pacientů s onemocněním SMA indikovaným k léčbě přípravkem Zolgensma, a to při zachování stability systému všeobecného zdravotního pojištění," uvedl náměstek ředitele VZP David Šmehlík.
V současné době pojišťovna hradí genetickou terapii čtyřem dětským pacientům se spinální svalovou atrofií. Díky dohodě s firmou Novartis ji pojišťovna bude schopna zaplatit i dalším 13 pacientům, pro které ji lékaři aktuálně doporučují.
Prvním dětským pacientům se na lék za zhruba 54 milionů korun lidé skládali v dobročinné sbírce, protože ho pojišťovny hradit odmítaly. Stát po rodině navíc žádal ze sbírky daň přes pět milionů korun. Nakonec Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), jejímž pojištěncem první dětský pacient byl, s uhrazením souhlasila. Ředitel OZP Radovan Kouřil na dotaz ČTK sdělil, že pojišťovna aktuálně lék schválila dalšímu dítěti.
Oliverek
České ministerstvo zdravotnictví povolilo použití léku v dubnu na základě takzvaného specifického léčebného programu. První ze tří dětí tuto genovou terapii dostalo ve Fakultní nemocnici v Motole v polovině května. Je určen dětem do dvou let a měl by jednorázově opravit genovou poruchu, která nemoc způsobuje.
Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají hlavně nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Postup nemoci je individuální. V Česku je známý například případ malého Oliverka, který s nemocí bojuje už dva roky. Lidé ze všech koutů ČR se před několika měsíci sjednotili, aby dali dohromady sumu potřebnou k léčbě.