Děti rok doma: Naštvaná lékařka, vyčerpaní rodiče i další odborníci bijí na poplach
"Začínám pomalu ale jistě pociťovat profesní beznaděj," začíná lékařka svůj příspěvek o apatických dětech a odkazuje na to, že denně na dětských preventivních prohlídkách pokládá rodičům jednoduchou otázku. "Dělá aktivně nějaký sport?" Pokaždé se ale dočká stejné odpovědi: "Ne, skončil." S tím, že za to rodiče doplňují libovolnou sportovní disciplínu jako fotbal, hokej či florbal, případně mažoretky, gymnastiku a tak dále. "Teď nedělá už od března nic," říkají ji nešťastní rodiče k době pandemie, která naprosto zastavila většinu zájmových kroužků.
Lékařka naříká a ptá se, proč jsme obětovali děti? "Dítě sedí, hledí před sebe, moc ho to nezajímá. Má 2 kila od jara navíc. Nezájem. Nula. Ve škole nebyli někteří skoro celý rok. Počáteční fázi nadšení pak vystřídalo na podzim vystřízlivění, stesk po škole a kamarádech... Teď už jsou apatičtí. Je jim to jedno," popisuje stav dětí a mladistvých v době pandemie. Lékařka říká, že její dvě děti chodily od března 2020 do školy celkem pět týdnů. "Nemusím chodit do kina, do fitka, lyžovat a cestovat. Já to zvládnu. My dospělí to zvládnem. Ale už je to opravdu obrovský hazard s našimi malými / mladými. Nebo ne hazard. Je to jejich totální rozklad. Ve všech směrech."
Začínám pomalu ale jistě pociťovat profesní beznaděj. Denně na preventivních prohlídkách pokládám otázku “Dělá aktivně...
Zveřejnil(a) Dětská ambulance-MUDr.Polášková dne Úterý 2. února 2021
Lidé v komentářích pod příspěvkem, který sdílelo už přes 45 tisíc lidí, vášnivě diskutují. Někteří dávají lékařce za pravdu a sdílí své vlastní zkušenosti s dětmi, které jsou dlouhodobě zavřené doma. "Paní doktorko, souhlasím s vámi! Od včerejška, kdy prohlásili, že se školy otevřou až po Velikonocích, jsem vzteky bez sebe, cítím bezmoc a beznaděj. Dcera má ADHD, chodí do čtvrté třídy. Celý rok má pocit, že má prázdniny, bez školního režimu je nezvladatelná," popisuje svou situaci unavená maminka. Další děkuje doktorce, že svůj příspěvek na sociálních sítích zveřejnila. "Potvrzuji apatii a nezájem u dítěte, už si jako rodič pomalu nevím rady. Připadám si jako dráb, aby dítě šlo cokoli udělat musím vyvinout obrovské úsilí. Nedivím se jí, má to strašně těžký. Byla zvyklá po škole každý den něco dělat – angličtinu, klavír, tanec, gymnastiku, v zimě zimní sporty... Co mají děti teď?" Ptá se.
V diskuzi jsou ale i lidé, co s lékařkou polemizují. "Určitě je dost hrozné, že děti už jsou dlouho doma, ale myslím, že cvičit se dá i doma, najít nějakou činnost by v domácnosti taky šlo, vyjít na procházku jde taky..." Tvrdí v úvodu svého komentáře jedna z diskutujících. Další zase říká, že je to o přístupu rodičů. "Když rodiče budou hystericky pobíhat okolo dětí a neustále si stěžovat na to, že nejsou ve škole, tak ano, pak to dítě dopadne tak, jak popisuje paní doktorka."
Lékařka svým postřehem přispívá do diskuze dětí, které se v době koronaviru učí z domova, komunikují s přáteli povětšinou přes počítač a své koníčky musí značně omezovat. V současnosti už se na internetu dokonce objevila petice s názvem Nesmíme obětovat děti! Žádáme vládu, aby školství zařadila mezi své nejvyšší priority, kterou podepsalo už přes sedm tisíc lidí.
"Vzdělání dětí a mladých lidí je nejvýše důležité nejen pro ně samotné. Mělo by být také absolutní prioritou pro budoucnost každé země. Ty úspěšné země to ví. Proto také i při vládních restrikcích v těchto státech platí pravidlo: školy zavíráme jako poslední a otevíráme jako první. Před obchody, restauracemi, službami," zní v popisu petice, která si klade za cíl současnou situaci změnit. "Izolace, nedostatek pohybu, dny trávené ve virtuálním světě, uzavření v mnohdy velmi zátěžovém rodinném prostředí, znamená pro děti a mladé lidi ohrožení, které se významně projeví i v budoucnosti," upozorňují učitelé, žáci, rodiče a další, co se pod petici podepsali.