Děti ve škole a změna počasí: Nebezpečné spalničky mohou udeřit kdykoli
Ještě nedávno byla Česká republika zemí, kde se pokládalo onemocnění spalničkami za vymýcené. Obávaná nemoc se ovšem vrací a na nás je se jí účinně bránit.
Nadcházející podzim a ochlazení šíření nejen kapénkových infekcí značně urychluje. U spalniček je to podobné. Jako prevence funguje dobrá hygiena, časté mytí rukou zejména po použití dopravních prostředků, nákupních vozíků či bankomatů. V ideálním případě vyhýbání se uzavřeným prostorům, kde se vyskytuje větší počet lidí. Zařadit stravu bohatou na vitamíny se vyplatí a v neposlední řadě je důležité zamezit styku s potenciálními šiřiteli nemoci.
„Je třeba pamatovat na skutečnost, že virus spalniček je vysoce infekční a nejúčinnější prevencí proti němu je nevystavovat se riziku nakažení. Ačkoli běžnými preventivními prostředky se jde nakažení vyhnout, nejúčinnější a skutečně jedinou ochranou je očkování,“ řekla portálu TN.cz lékařka Radomíra Limbergová ze Státního zdravotnického ústavu. „Už po první dávce je účinnost očkování 93 procent, po druhé pak 97 procent. V případě podezření na onemocnění spalničkami lze virus detekovat už v začátku, podezření nejlépe potvrdí či vyvrátí stěry ze sliznice a nosohltanu,“ upřesnila.
Spalničky nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let. Stává se ale, že se nakazí i dospělý. Očkování je nejlepší možnou ochranou.
Související články

Záhadné zmizení Putinovy pravé ruky. Kadyrova neviděli už týdny, ve hře je vážná nemoc

Vánoce v exotice ji stály život: Češka po návratu z dovolené zemřela na malárii

Holčička bojující o život se vrátila z Egypta zpět do Česka: Malá Lilianka stále není z nejhoršího venku

Malý Petříček prohrál boj s leukémií: Tatínek se nemohl zúčastnit pohřbu, je ve vězení
