Trendy
válka na Ukrajině Bachelor Česko 2024 Survivor 2025 výbuch v Mostě

Dita Charanzová za ANO obhájila funkci místopředsedkyně EP. Pirát Kolaja neuspěl

Dita Charanzová obhájila funkci místopředsedkyně Evropského parlamentu
Zdroj: Profimedia.cz
Předchozí Další
Evropský parlament

Česká europoslankyně Dita Charanzová zvolená za ANO obhájila funkci místopředsedkyně Evropského parlamentu (EP). Získala 406 hlasů z celkem 680 platných. Stala se tak první představitelkou ČR, která bude zastávat tuto pozici po dobu celých pěti let volebního mandátu. Informovala o tom ČTK.

„Být znovu zvolená na post místopředsedkyně je pro mě velká čest a velký závazek. Velmi si vážím podpory, kterou mi kolegové dnes vyslovili, a chtěla bych jim za to poděkovat,“ uvedla Dita Charanzová po zvolení. Zmínila také předsevzetí více přiblížit europarlament lidem v členských zemích, což je i téma zvolené předsedkyně Roberty Metsolaové.

Pirát Marcel Kolaja z frakce zelených v prvním kole volby neuspěl. Získal 247 hlasů, pro zvolení byla potřeba absolutní většina 341 hlasů. Následně se rozhodl o pozici už dál neucházet. „Z taktických důvodů jsem v posledním kole odstoupil, abychom netříštili hlasy pro naši frakci. Kolegům gratuluji a věřím, že se jim i nadále podaří zprůhledňovat chod Evropského parlamentu, tak jako jsme společně začali,“ uvedl Kolaja v prohlášení pro média.

O 14 postů se ucházelo 18 kandidátů

Připomněl, že jako místopředsedovi europarlamentu se mu podařilo například prosadit jmenné vzdálené hlasování na plénu i ve výborech. O 14 postů místopředsedů se ucházelo celkem 18 kandidátů.

Ráno europoslanci volili předsedu, post získala maltská lidovecká poslankyně Metsolaová. Kandidátka nejsilnější lidovecké frakce získala 458 hlasů z celkem 690 odevzdaných. Malťanka v čele jediné přímo volené evropské instituce nahradí Davida Sassoliho z Itálie, který v lednu zemřel.

Mezi nově zvolené místopředsedy Europarlamentu patří Othmar Karas (EPP, Rakousko), Pina Piciernová (S&D, Itálie), Pedro Silva Pereira (S&D, Portugalsko), Ewa Kopaczová (EPP, Polsko), Eva Kailiová (S&D, Řecko), Evelyn Regnerová (S&D, Rakousko), Rainer Wieland (EPP, Německo), Katarina Barleyová (S&D, Německo), Dita Charanzová (Obnova, ČR), Michal Šimečka (Obnova, Slovensko), Nicola Beerová (Obnova, Německo), Roberts Zile (ECR, Lotyšsko), Dimitrios Papadimoulis (Levice, Řecko) a Heidi Hautalová (Zelení/EFA, Finsko).

Související články

Další články

Nejnovější kauzy