Úžasná hvězdná podívaná: Konjunkce Marsu a Venuše jako předehra oblíbených Perseid
Počínaje letním slunovratem se začíná den ode dne smrákat dříve, což je pro pozorování noční oblohy vždy dobré. A na co se můžeme těšit? V červenci na těsné přiblížení Marsu a Venuše, v srpnu pak příznivce astronomických jevů čekají hody v podobě nejznámějšího meteorického roje Perseidy. Kdy nastane jeho maximum?
Planetu Venuši můžete za příznivých podmínek sledovat během soumraku poblíž západního obzoru. Poznáte ji podle toho, že je velmi jasná. Společnost jí dělá červený a méně výrazný Mars, který uvidíte v její blízkosti.
Konjunkce Marsu a Venuše
Venuše se k Marsu bude přibližovat, a nakonec ho předběhne. Ke konjunkci těchto dvou vesmírných těles dojde v úterý 13. července odpoledne (přibližně kolem 16. hodiny). Jejich nejtěsnější přiblížení tedy neuvidíme. Po setmění však budou obě tyto planety pro pozorovatele kousek od sebe a pomocí dalekohledů je budeme moci vidět najednou v zorném poli.
Podívanou ještě vylepší srpek Měsíce, který se bude nacházet nedaleko od Marsu a Venuše. Pokud bude v úterý večer počasí přát, večerní obloha nabídne nejúchvatnější červencovou podívanou.
Perseidy – nejoblíbenější meteorický roj
Přesně o měsíc později se můžeme těšit na nejznámější meteorický roj Perseidy, které nesou lidové označení „Slzy svatého Vavřince“. Maximum tohoto roje nastane v noci z 12. na 13. srpna. Během této noci by mělo být možné pozorovat až 110 meteorů za hodinu.
Perseidy začínají padat už 17. července a jsou aktivní do 24. srpna. Jde o jeden z nejvýraznějších každoročních rojů. Meteory bývají hodně rychlé a někdy jsou i na pohled zbarvené.
Meteorický roj, který vznikl z komety 109P/Swift-Tuttle, každoročně zdánlivě vylétává z míst, kde na obloze najdeme souhvězdí Persea.