Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Divoký život geniálního návrháře: Saint Laurent trpěl psychickými problémy a holdoval večírkům i drogám

Návrhář Yves Saint-Laurent.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
Módní génius

Yves Saint Laurent (71) patřil k nejlepším a nejvlivnějším návrhářům dvacátého století. Dnes je to třináct let od doby, co zemřel. Je tedy na čase připomenout si muže, který se již ve svých jednadvaceti letech stal kreativním ředitelem módního domu Dior a posléze založil vlastní úspěšné a stejnojmenné módní impérium. Jeho život se ale neskládal jen z radostných okamžiků a zpráv. V dopělosti se potýkal s psychickými problémy a závislostí na drogách i alkoholu. 

Jméno Yves Saint Laurent je s módním průmyslem neodmyslitelně spjato stejně, jako třeba Coco Chanel nebo Karl Lagerfeld. Francouzský módní návrhář patří k naprostým ikonám a nejvlivnějším návrhářům dvacátého století. Narodil se v roce 1936 v Alžírsku, ale jeho kroky nakonec stejně směřovaly do Paříže.

Už od mládí rád vytvářel papírové panenky a navrhoval šaty pro svou maminku a dvě mladší sestry. Když se v sedmnácti letech přestěhoval do hlavního města Francie, přihlásil se na prestižní módní školu, kam byl také přijat. Během studií ho šéfredaktor francouzské mutace magazínu Vogue představil legendárnímu návrháři Christianu Diorovi. Ti dva si okamžitě padli do noty a Laurent u něj brzy začal pracovat jako jeho pomocník. „Dior mě fascinoval. Nemohl jsem před ním nervozitou ani mluvit. Nikdy nezapomenu na roky, které jsem po jeho boku strávil,” vzpomínal později Laurent.

Kreativní ředitel už ve 21 letech

Nejprve Diorovi vypomáhal se zdobením studia a navrhováním doplňků. Později mu vypomáhal s kolekcemi a předkládal i vlastní návrhy. Když už se Christianův zdravotní stav zhoršoval, rozhodl se, že svého mladého pomocníka jmenuje kreativním ředitelem celého módního impéria Dior. Krátce po tomto oznámení Dior skutečně zemřel, a to v pouhých dvaapadesáti letech na těžký infarkt. Yves Saint Laurentovi bylo v době, kdy se stal hlavou tohoto módního domu, teprve jednadvacet let!

Hned jeho první kolekce na jaro/léto 1958 zaznamenala neuvěřitelný úspěch a pomohla vytáhnout značku z finančího krachu, v němž se již delší dobu nacházela. Laurentovi se totiž podařilo nečekané: propojil 'diorovskou' velkolepost s nositelnějším stylem.

V roce 1960 byl Laurent odvelen do armády, protože v Alžírsku probíhaly boje za nezávislost. V armádě strávil pouze dvacet dní, kvůli neskutečnému stresu, který zažíval, skončil v nemocnici. V té době se také dozvěděl, že byl vyhozen z pozice kreativního ředitele módního domu Dior, což s ním neskutečně zamávalo. Ve vojenské nemocnici dostával velké dávky sedativ a psychoaktivních drog a byl podroben elektrošokové terapii. Právě tady se mu prý rozvinuly psychické problémy a drogová závislost, která ho později doprovázela.

Jeho oděvy milovaly herečky i zpěvačky

Po propuštění z nemocnice a za pomoci mecenáše Pierra Bergého si v Paříži roku 1961 založil vlastní módní dům Yves Saint Laurent. V šedesátých a sedmdesátých letech vytvořil nebo zpopularizoval několik ikonických modelů, jako klasický ženský smokingový oblek, úzké kalhoty nebo vysoké boty až ke stehnům. Nabízel unisexovou módu a šaty, které byly inspirované díly umělce Andy Warhola, což bylo do té doby nevídané. Jako první také povýšil vysokou krejčovinu (haute couture, pozn. red.) na uměleckou úroveň. Jeho zákaznicemi byly například francouzská filmová herečka Catherine Deneuve či tragicky zesnulá monacká kněžna Grace.

Kromě nesporného talentu byla ale známá i jeho záliba v kokainu a alkoholu. Často navštěvoval pařížské i newyorské noční kluby jako Regine's nebo Studio 54, kam chodilo plno známých osobností.

Konec jedné velkolepé éry

Z módního průmyslu ho nakonec vyhnala špatná finanční situace. Když byl módní dům YSL odkoupen korporací Kering, která sdružuje luxusní butiky a značky, znamenalo to i konec jedné éry. Poslední kolekci vytvořil Yves v roce 2002 a poté se rozhodl, že odejde na odpočinek.

Yves Saint Laurent zemřel v roce 2008 ve věku jednasedmdesáti let na rakovinu. Jeho smrt zasáhla nejen módní průmysl, ale i širokou francouzskou společnost. „Coco Chanel dala ženám svobodu, Yves Saint Laurent jim dal moc. Změnil společnost a změnil ženy," uvedl jeho blízký přítel Pierre Bergé. Nejen jeho návrhy a kreace, ale také jeho citáty jako: „Módní trendy pomíjejí, zatímco styl je věčný,” nikdy nezestárnou.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy