Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Bachelor Česko 2024

Dluhy Jaromíra Soukupa: Agátin magnát je v tom za 30 milionů, přistál mu návrh na úpadek

Mediální magnát Jaromír Soukup.
Zdroj: se souhlasem Tv Barrandov
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
PENÍZE

Mediální podnikatel Jaromír Soukup (54) je dlouhá léta úspěšný, poslední dobou jako by se ale soukolí jeho byznysu čím dál víc zadrhávalo. Jak vyplývá z Insolvenčního rejstříku, již podruhé v krátké době jiné firmy posílají jeho společnost Médea do úpadku. Poprvé se zachránil splacením, nyní tvrdí, že na něj Česká televize a Media Club, v níž jsou jednateli ředitel TV Prima Marek Singer a také podnikatel Vladimír Pořízek, údajně vytvářely nepřiměřený nátlak a prý ho chtěly i vydírat. Zástupce druhého věřitele na něj měl tlačit, aby se mu zaručil majetkem své dcery. Podává proto na obě společnosti trestní oznámení kvůli domnělému vydírání a návrh na insolvenci označuje za protiprávní, nátlakový a šikanózní.

Jaromír Soukup má problémy: Médea v kleštích České televize a Media Clubu

Návrh na úpadek podala na Soukupovu společnost podle záznamů v Insolvenčním rejstříku mimo jiné Česká televize, které má Médea dlužit téměř 12 milionů, některé pohledávky jsou skoro čtyři měsíce, jiné těsně pod tři a další téměř dva měsíce po splatnosti.

Médea si u ČT objednala vysílání reklam (na ČT2) a sponzorských upoutávek u pořadů. Podobné služby jí zajišťoval i druhý navrhovatel, Media Club, za kterou stojí coby jednatelé ředitel TV Prima Marek Singer a také Vladimír Pořízek. Firma nemá mít od společnosti Jaromíra Soukupa zaplacené faktury v hodnotě těsně nad 18 milionů korun.

Jak Česká televize, tak druhý subjekt zároveň tvrdí, že jim je známo, že Médea dlouhodobě, přes tři měsíce, neplní své peněžité závazky ani vůči jiným věřitelům. Podle nich dlužící firma nemá mít dostatek finančních prostředků ani zpeněžitelného majetku, aby své závazky mohla plnit.

V úterý se k návrhu, o kterém jako první informoval web Mediaguru.cz, jako k šikanóznímu, vyjádřila i přímo Soukupova firma. Píše o podezřelých okolnostech insolvenčního návrhu, požaduje také to, aby se nezveřejňovaly listiny týkající se podnikání: už dnes totiž díky tomu víme, kolik platí za jednotlivé reklamy. U dluhů ČT tvrdí, že jsou často sporné, veřejnoprávní televize ale předložila jak závazné objednávky, tak faktury.

Médea také napadá, že není splněna podmínka, aby u všech navrhovatelů byly dluhy starší tří měsíců, když u Media Clubu byla nejstarší splatnost až 30. 12. 2023.

Třetí insolvence za sebou

Návrh je třetí insolvenční návrh proti Podavateli v krátké době, z toho druhý v průběhu 30 dnů. Obě předchozí řízení byla přitom zastavena, aniž by byl zjištěn úpadek Podavatele (z toho poslední řízení bylo pravomocně skončeno usnesením ze dne 9. 3. 2023),“ píší lidé od Soukupa (nebo přímo on sám). Insolvence nicméně nikdy nezačaly jen tak, ale vždy kvůli dluhům firmy. Naposledy insolvence spadla pod stůl až poté, co Médea uhradila všechny dluhy.

„Navrhovatelé se tedy zjevně rozhodli využít ‚bič na Jaromíra Soukupa‘, jako možnosti „využití“ insolvenčního řízení jako prostředku nikoli k ochraně zájmů všech věřitelů, ale k vymožení individuálních pohledávek jednotlivců, psala média,“ pokračuje a připomíná tak článek Info.cz.

Podle reakce dlužníka probíhala s firmami jednání o vypořádání vzájemných závazků a insolvenční návrh tak považuje pouze za nátlak při dalším vyjednávání.

Chtěli majetek mé dcery, zlobí se Soukup

A zde přichází asi nejzajímavější část:

„Podavatel nebyl o podání Návrhu informován soudem, ale samotnými Navrhovateli, a to ještě týž den. Přitom mu Navrhovatelé rovnou nabídli jeho zpětvzetí, pokud Podavatel přistoupí na jejich podmínky, které jsou ještě navýšené oproti předchozímu jednání. Konkrétně u Media Clubu má být podmínkou pro zpětvzetí Návrhu poskytnutí nejen osobního ručení ze strany Mgr. Jaromíra Soukupa, ale také zajištění ze soukromého majetku jeho dětí (z dalších dokumentů vyplývá, že má jít o dceru Natálii – pozn. red.) a uzavření související smluvní dokumentace včetně svolení s přímou vykonatelností ve formě notářského zápisu.

U navrhovatele ČT má být podmínkou pro zpětvzetí Návrhu úhrada významné části pohledávky a dále uznání dluhu, dohody o splátkách a svolení s přímou vykonatelností ve formě notářského zápisu,“ překvapuje společnost v podání k insolvenčnímu soudu.

Dále překvapivě píše, že Media Club tvrdí, že mu Médea dluží padesát milionů a nikoli kolem osmnácti milionů, jak vyplývá ze samotného návrhu, a že kdyby se subjekty zaplacení domáhaly klasickou soudní žalobou, musely by platit vysoké poplatky (píše o dvou milionech, maximální výše je však 500 tisíc korun), a proto podle dlužníka obě firmy jen neprávem využívají institut insolvence.

Soukup je magnát a medializace je pro něj citlivá, stěžuje si firma

„Tlak Navrhovatelů na Podavatele, aby vyhověl jejich požadavkům, je navíc umocněn skutečností, že jediným akcionářem a současně jediným členem statutárního orgánu Podavatele je Mgr. Jaromír Soukup, mediální magnát, ředitel Televize Barrandov, televizní moderátor, tj. osobnost nadmíru známá z veřejného života, pro kterou je každá medializace velice citlivá, přičemž Navrhovatelé kalkulují s tím, že jakýkoliv mediální atak Mgr. Soukupa velmi bolestivě zasáhne a bude tedy proto z tohoto důvodu snazší jej přimět, aby přijal jejich podmínky, kterými podmiňují zpětvzetí Návrhu,“ stěžuje si společnost v textu, který překvapivě není podepsaný žádným konkrétním člověkem, například právním zástupcem, jak bývá zvykem.

Nakonec dlužník vypisuje paragrafy; trestný čin pomluvy a trestný čin vydírání s tím, že na navrhovatele úpadku podává trestní oznámení.

V nejbližších dnech uvidíme, jestli má pravdu ČT a druhý věřitel, nebo jejich návrh insolvenční soud smete ze stolu a uzná argumenty Jaromíra Soukupa.

Hvězda Zlatovlásky drsně zkritizovala Českou televizi. Nebýt starých pohádek, nemají co vysílat, tvrdí Štěpánek

Související články

Další články

Nejnovější kauzy