Dnes panuje v Česku pekelná výheň, je tu nejteplejší den v roce: 8 rad, jak se jí ubránit
Asfalt se škvaří a bublinovitě praská, ve městech se nedá dýchat a cesta pro čerstvý chleba je utrpení. Na vesnici dráždí nosy přeschlé obilí a vůně studeného rybníka se poděla ta tam. V autě může být až 70 stupňů, v bytech okolo třiceti. Kdo je u vody, trpí, v jedné poloze se nedá vydržet ani minutu.
Takhle nějak vypadá dnešek, nejteplejší den v roce a trhač letitých rekordů. Ohrožení zvané 39 stupňů Celsia je pro Českou republiku, ležící v mírném pásu, extrém. Uniknout se mu nedá, spalující slunce dostihne všechny, je tu ale pár věcí, jak si trochu ulevit.
1. Musíte se ochlazovat, jinak vám hrozí přehřátí a kolaps. Klidně si dejte i tři vlažné spršky denně nebo si namočte vlasy, větráky rozestavěné v bytě pomohou.
2. Nechte na pokoji klimu a studené pití, hrozila by vám spíš angína než zima. Pijte jen vlažné nesycené nápoje a chlaďte se postupem nahoře.
3. Pokud nemáte možnost sprchy nebo zchlazení ve vodě, jděte k jakémukoliv kohoutku a namočte si kloubní jamky na rukou, na nohou a potřete si krk za ušima, přesně jako když si nanášíte voňavku. V těchto místech je nejtenčí kůže a hned pod ní jsou žíly, které takto ochlazenou krev rozvedou po těle.
4. Nechoďte ani na půl hodiny ven bez krému nebo bez klobouku. V takové výhni vám okamžitě hrozí spáleniny a úpal.
5. Chystáte-li se dnes k vodě, počkejte s tím až po obědě a nejlíp až po patnácté hodině odpolední.
6. Rozdíl mezi úpalem a úžehem je ten, že úpal je celková slabost těla, ale úžeh dostanete hlavně z toho, že vám slunce dlouho svítilo na hlavu. Při úpalu je potřeba okamžitá pomoc ochlazování a úpal se pozná tak, že člověk kolabuje, zvrací, upadá do bezvědomí. Úžeh se naproti tomu vyznačuje bolestí hlavy, horečnatou teplotou a zatuhnutím svalů na krku. Při úžehu stačí úkryt ve stínu, dostatek tekutin a studený hadr na čelo.
7. Nakupte zásobu neslazených bílých jogurtů. Jednak vás skvěle osvěží ve vedru, a pokud se spálíte, je bílý jogurt jedinečnou pomocí na poraněnou kůži. Zapomeňte na Panthenol a natřete spálená ramena či záda jogurtem. Úleva a změna jsou okamžité.
8. Jezte hodně vodnatého ovoce. Potřebné tekutiny vám dodají melouny, pomeranče, papája, avokádo... Naopak se vyhněte kávě a polévkám s masoxem či bujonem, soli v nich obsažené se v takovém horku budou dostávat těžko ven z těla.